İlk Gece, İlk Cinsel Birliktelik, Gerdek, Zifaf...

İlk kez araba kullanmak, ilk iş görüşmesi, ilk defa kakaolu kek yapmak, ilk defa seks yapmak… “Ne işi var şimdi bu sonuncunun burada” demeyin. Hatırı sayılır cinsten ortak yönleri var saydıklarımın. Öncelikle hepsi “ilk” olma özelliğine sahip.

"Buyur buradan yak" sözünün cümle içinde kullanımı için sanırım daha uygun bir an olamaz. Bu yazıyı okuyanlardan bazıları belki de biraz rahatsızlık duyuyordur “ilk defa cinsel ilişkiye girme” konusunu anlatışımdaki üslubumdan dolayı. Tıpkı biz psikoterapistlerin bu konuda uydurulan hikâyelerden, yaratılan korkulardan, aktarılan yanlış bilgilerden rahatsız olmamız gibi. İlk defa cinsel ilişkiye girmek, kek yapmak kadar önemsiz olamaz! Bu konuyu hafife değil, tam tersine çok ciddiye aldığımdan böyle karşılaştırmalar yapıyorum. Gereksiz bilgilerle, yanlış yönlendirmelerle, zorlayıcı örneklerle, korkutucu hikâyelerle diğer birçok eylem hüsranla sonuçlanıyor. Oysa cinsellik, hemen her şeyden çok daha önemli. Korkunun değil, hazzın egemen olması gereken bir eylem. İlk defa araba kullanacağı gün büyük bir trafik kazasına şahit olan kadın uzun süre direksiyon başına geçemiyor, araba kullanmaya başladığında ise kalbi çarpıyor, heyecanlanıyor, korkuyor, panikliyor ve hata yapıyor. Kek yapmanın amma zor olduğunu gören kız, kek yapmaktan vazgeçiyor. İlk cinsel birliktelik hakkında kanlı, ağrılı, sancılı korku hikâyeleri dinleyen; beynine “ne kadar dar olursam o kadar zevk veririm” mesajı kodlanan; kızlık zarı az kanasa bir dert, çok kanasa başka bir dert diye endişelenen, “ya zevk alırsam namusumdan şüphe edilir mi” diye kaygılanan kadın da aynı durumda oluyor. İlk gece korkuyor, kalbi çarpıyor, heyecanlanıyor, panikliyor, kasılıyor ve ilk deneyimi zulümle sonuçlanıyor. İşte bu nedenle birçok cinsel sorunun kök nedeni olan “korku”yu yok etmeyi ve yanlış bilgilerin yerine doğrularını yerleştirmeyi amaçlıyorum. Kek yapmasanız da olur ama madden, manen, dinen, kanunen, vicdanen, bedenen hiçbir engel olmamasına rağmen cinselliği sağlıklı ve mutlu bir biçimde yaşamazsanız olmaz.

İLK GECE KORKUSU

İlk gece korkusu; gerdek gecesi ilk kez cinsel ilişkiye girecek olan, yani cinsel birleşmeye dair tecrübesi olmayan çiftin boş yere yaşadığı endişe, kaygı ve korkudur. Sekse dair hiçbir bilgisi olmayan kadın; çevresinden duyduğu ilk gece aşırı kanama olacağına, aşırı ağrı ve sancı çekeceğine dair bilgiler nedeniyle çok korkar. Erkek ise sertleşememekten, erken boşalmaktan veya yetersiz kalıp kadına erkekliğini ispatlayamamaktan korkar. Bu korkular yeşertilip, sulandıkça meyve verir. Bu korkuların meyveleri olsa olsa çürük meyve olur. Sonuçta korkulan olur, yani kadında aşırı kanama, ağrı ve sancı meydana gelir. Unutulmamalıdır ki “ilk gece korkusu” yanlış olarak yaratılmış bir korkudur, yaratıldığı günden bu yana nesilden nesile aktarılmıştır, fakat yaşanmaması doğru ve doğaldır. İlk gece yaşanılanlar gerçekten korkulacak şeyler olsaydı seksin ikinci bir gecesi olmazdı. Bu nedenle ilk gece korkusunun yerini “ilk gece merakı” almalıdır. İlk geceye dair tüm yanlış bilinenler unutulmalı, yerine doğru bilgiler konmalıdır. İlk geceden içten içe korkulacağına, karşılıklı konuşarak ilk gece hayal edilmelidir.

KIZLIK ZARI

“İlk gece”ye kadar geçen süre bazı kadınlar için kabus, bazı erkekler için ise kuşku dolu olabiliyor. Bunun nedeni ise bekaretin simgesi, namusun timsali kızlık zarıdır. Kızlık zarı kanamazsa ya da çok az kanarsa diye düşünen kadın kabus içinde kıvranır, kızlık zarının kendinden önce biri tarafından bozulup bozulmadığını düşünen erkek ise kuşku içinde. Bu da ilk geceden alınabilecek hazzı engelliyor. Vajina ağzını bir kapak gibi tamamen kapattığına, ilk cinsel ilişkide yırtıldığına, yırtılırken can yaktığına, yırtılınca kan boşaldığına inanılan kızlık zarı… Tıptaki adı “hymen”dir ve “yuvarlak halka” anlamına gelir. Simit, yüzük, bilezik gibi yuvarlaktır ve ortası açıktır. Ortası açık olduğu ve esnek olduğu için delinmesi ve yırtılması, dolayısıyla da kanaması söz konusu değildir. İlk cinsel birleşmede kan gelmesi; kızlık zarının yırtılmasına değil, henüz sulanmamış ve gevşememiş olan vajinanın penis tarafından zorlanmasına bağlıdır. Kızlık zarı incecik bir zardır, fakat sert bir kabuk namı kazanmıştır.

İLK GECEYİ MUTLU SONLANDIRMAK İÇİN…