Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Aldatmanın Nedenleri

Aldatmanın Nedenleri


Kadın-erkek neredeyse herkes aldatma motivasyonlarını yani kişiyi aldatmaya teşvik eden etkenleri çok iyi bilmek ister. Evli veya evlilik dışı bir ilişkisi olan kişilerin bazıları aldatılmaya karşı önlem alabilmek için, bazıları aldatılıyorsa bunu anlayabilmek için, bazıları aldatılma travmasını atlatabilmek ve neden-sonuç ilişkisine göre aldatılma sonrasında doğru kararı verebilmek için, bazıları da aldatma eylemine geçerli bir bahane bulabilmek için… Özellikle son olarak sözünü etiğim kişiler, aldatmanın tanımını da çarpıtacak kurnazlıktadır. Bu nedenle aldatmayı çerçevelemek gerek: Aldatma; mevcut eşin/partnerin bilgisi veya izni veya rızası olmadan üçüncü bir kişi veya kişilerle bir veya birden fazla yaşanan duygusal ve/veya cinsel ilişkidir. Yani “tek gecelik seks ilişkisiydi, seks yapmadık, sadece duygusal olarak yazıştık, masum bir öpücüktü, o beni baştan çıkardı” bahaneleri yapılanın “aldatma, sadakatsizlik, ihanet” olduğu gerçeğini değiştirmez. Her aldatma birbirinin aynı olmasa da hiçbir bahane aldatmayı kabul edilebilir kılmaz; fakat arkasındaki motivasyona göre bazıları affedilebilir.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

ALDATMANIN NEDENLERİ, TÜRLERİ

1-SEKS İŞÇİLERİ İLE YAPILAN SEKS

Seks işçileri ile yapılan seksten kaynaklanan sadakatsizlik, çoğunlukla erkeklere özgü olmakla birlikte son yıllarda kadınlarda da sıklıkla görülüyor. Bu aldatma türünün altında bir tek neden yatıyor, o da cinsel arzuların doyurulması. Bu tür seks ilişkisine; çeşitli sebeplerle eşi ile cinsel ilişkiye giremeyenler, eşi ile cinsel doyuma ulaşamayanlar, fantezilerini eşine açıklamaya çekinenler, fantezileri eşi tarafından kabul edilmeyenler, eşine yüklediği anlamdan dolayı eşini fantezilerine ortak etmek istemeyenler ve yakınlık korkusu olanlar başvuruyor. Bu şekilde sadakatsizlik yapanlar evliliklerini ya da ciddi ilişkilerini bitirmeyi düşünmezler ve bu seks ilişkilerini bir tür ihtiyaç giderme olarak görürler.

2-SEKS VEYA TUTKU BAĞIMLILIĞI

Seks veya tutku bağımlılığı sebebiyle yapılan sadakatsizlikler seks işçileri ile yapılan sadakatsizliklerden farklıdır. Seks işçileri ile paylaşılan cinsellik, aldatan kişi için bir ihtiyaç düzeyindedir. Amaç cinsel doyuma ulaşmaktır. Cinsel doyum mevcut eş ile giderilebilecek olsa kişi aldatma eylemlerinden vazgeçebilir. Seks veya tutku bağımlıları ise farklı partnerlerle, farklı deneyimler yaşama zorlantısı hisseder. İlişkiye girilen partner sayısı, denenen pozisyon sayısı, yaşanan gerçekleştirilen fantezi sayısı bu kişiler için çok önemlidir. Adeta ellerinde sekse dair yapılacaklar listesi vardır ve her ilişkide bir maddenin üzeri çizilir. Mevcut eşlerinin çoğu zaman bu sadakatsizlikte hiçbir payı veya hatası yoktur. Seks veya tutku bağımlıları eşi kim ve nasıl olursa olsun çoğu zaman aldatır. Toplumun “zampara” olarak bahsettiği bu kişilerin bir kişiye sadık kalmaları çoğu zaman mümkün değildir.

3-FIRSATTAN İSTİFADE

Alkol alınan bir ortam, eşin olmadığı bir parti, şehir dışındaki bir iş toplantısı gibi eşin varlığından bedenen uzaklaşılan bir yer ve zamanda aynı kişi ile bir daha olmamak üzere bir kereliğine yaşanan bir aldatma türüdür. İyi bir sohbetin ardından cinsel ilişkiye girme şeklinde gerçekleşen ve duygusal bağdan yoksun olan bu aldatma türü genellikle “zararsız bir kaçamak” olarak görülür ve önemsizleştirilir. Ayağa kadar gelmiş bir fırsattan istifade etme, farklı bir kişi ile cinselliği tecrübe etme, o anki sıkıcılığı giderme amacıyla bu tür bir sadakatsizlik yapılır. Bu şekilde eşine ihanet edenler genellikle evliliklerinden veya ilişkilerinden memnundurlar, eşlerini veya uzun süreli sevgililerini severler ve terk etmeyi kesinlikle düşünmezler. Eşlerine ve evliliklerine veya sevgililerine ve uzun süreli ilişkilerine çok fazla güvendikleri ve empati kurma yetenekleri olmadığı için her fırsattan istifade ederler. 

4-BOŞANMA ÖNCESİ HAZIRLIK

Bazen eşlerden biri diğerine olan bağlılığını yitirir ve evliliği bitirmek ister, fakat bunu ne eşine söyleyebilir ne de boşandıktan sonra yalnız kalma fikrine tahammül edebilir. Bu sadakatsizlikte dilin söyleyemediğini beden belli eder. Kişi yeni bir ilişkiye başlayarak başka bir dala tutunmuş olur, böylece kendi psikolojik güvenliğini sağlar ve kendini boşanmaya hazırlar. Eşinden de uzaklaşacağı için eşini de boşanma evresine hazırlamış olur. Bu tür bir aldatma ilişkisinde aldatma partnerinin pek bir önemi olmadığı gibi bu kişiye duyulan duygular da hiç güçlü değildir. Bu kişi daha çok destek kuvvet gibidir. Kişiyi bu aldatma türüne yönlendiren temel etken, mevcut ilk eşten ayrılma isteğidir.

5-İKİNİZE DE İHTİYACIM VAR!

Bu tür sadakatsizliklerde evlilik eşi ve aldatma partneri ile ilişki eşzamanlı olarak sürdürülür. Cinsel yönü gibi duygusal yönü de çok güçlü olur bu aldatma ilişkisinin. Aldatan kişi eşine ve diğer partnerine karşı farklı sorumluluklar hisseder. Genellikle bu iki kişi farklı özelliklere sahiptir ve birbirlerini tamamlıyor gibidirler. İkisinden alınan mutluluk farklıdır. Bu yüzden aldatan kişi ne eşinden boşanabilir ne de yeni ilişkiyi sonlandırabilir. Aldatma partneri boşanması için ısrar edecek olsa bile eşinden boşanmayı düşünemez. Biri sağ eli, diğeri sol eli gibidir; ikisinden de vazgeçmek istemez. Biri hayatından çıkacak olsa dengesi bozulur. Bitmesini istemediği evliliğini sürdürebilmek için diğer partnere ihtiyaç duyar. Bu tarz ilişki üçgenlerinde genellikle eş huzur ve sevgi açlığının giderildiği, aldatma partneri ise aşk ve tutkunun yaşandığı kişidir.

6-KISASA KISAS

Bu tür ilişkiler bir aldatılma hikâyesinin ya hemen ardından ya da uzun zaman sonra yaşanır. Aldatan kişi, eş veya sevgili tarafından daha önceden aldatıldığında özgüvenini yitirmiş ve kendinde kusur aramıştır. Yeniden özgüvenini kazanmak, beğenilen ve çekici biri olduğunu özellikle kendine ispat etmek ve yeniden kazanılan saygı ile ilk aldatan eşin karşısında kendini iyi hissedebilmek için bu tür bir sadakatsizlik yapar. Kendine yönelik duyguları tedavi etme amacıyla yapılan sadakatsizlikler genellikle çok gizli yapılır ve ortaya çıkmaması için her türlü tedbir alınır. Sadakatsizlik; sadakatsizliği ilk yapan kişiden intikam alma, aldatılmanın dayanılmaz ağırlığını ona da yaşatma amacı taşıyorsa kişi pek ihtiyatlı davranmaz. Kendisine acı veren kişinin acı çektiğini görmek istediği için bir şekilde eşine yakalanır. Amaç özgüvenini kazanmak ya da acı vermek olduğu için ihanet seks ilişkisini içermeye de bilir.

7-BENİ FARK ET!

Düzgün yürüyor gibi görünen bir evlilikte veya uzun süreli ilişkide eşlerden biri ihmal edildiğini düşünebiliyor. İlişkilerinin ilk yıllarının özlemi içinde olan veya seks ihtiyaçları karşılanmayan kişi, eşi için artık görünmez olduğu inancına kapılabiliyor. Kendini fark ettirmek için türlü girişimlerde bulunan, fakat bir türlü ihmalkâr eşin dikkatini çekemeyen kişi son çare olarak ihanete başvuruyor. Eşinin kendini kıskanmasını sağlamak için uyarı mahiyetinde bir gecelik ilişki yaşayabiliyor. Yaşanan kriz sonrasında eşinin ilgisini ve dikkatini tekrar kendisine yönlendireceğini, evliliklerinin tazeleneceğini düşünüyor. Bu tür sadakatsizliklerde amaç mevcut eşin kendine gelmesini sağlamaktır, aldatma partnerinin hiçbir önemi ve aldatma partnerine beslenen bir duygu yoktur.

8-GERİ PÜSKÜRTME

Daha çok evlilik dışı sevgililik ilişkilerinde görülen bu tür sadakatsizliklere yakın ilişkiye tahammülü olmayan ve yakınlık korkusu olan kişiler başvurur. Yakınlık korkusu çocuklukta ebeveynleriyle yakın olunduğu için incitilen ve travmaya maruz kalan kişilerde savunma amaçlı olarak ortaya çıkıyor. Duygusal olarak birine bağlanmaktan korkan kişi mevcut ilişki giderek ciddileştiğinde ve iki kişi arasında karşılıklı bir bağ oluşmaya başladığında araya mesafe koyma amacıyla sadakatsizlik yapar. Böylece hem kendi duygularını dizginlemiş hem yakınlaşılan kişiyi kendinden soğutmuş olur. Bu kişiler için ilişkinin sınırları vardır ve o sınırlar aşılmamalıdır. Onlardan daha fazla sevgi istenmemeli, daha fazla ilgi beklenmemeli, daha fazla vakit alınmamalıdır; evlilik lafı edilmemeli, beraber yaşama fikri sunulmamalıdır. Aksi takdirde herhangi biriyle yaşanan bir aldatma ilişkisi ile mevcut kişi geri püskürtülür.

9-NEFES ALMAK

Eşiyle arasında çatışmalar olan, evlilik içi sorunlar yaşayan, iş hayatı da pek rahat geçmeyen,  kendini en yakınlarına bile ifade edemeyen, üzerinde sürekli bir baskı olduğunu düşünen bazı kişiler eşlerini seviyor ve beğeniyor olsalar da kendilerine rahat bir aldatma partneri edinebiliyorlar. Belirli aralıklarla görüşülen rahat partnerle hiçbir sorumluluk olmadan yaşanan ilişkinin amacı; tüm gerginliklerden bir an için uzaklaşmak, kafayı rahatlatmak ve hayatta mücadele edebilmek için dolu bir nefes alabilmektir. Bu tür sadakatsizliklerde çoğunlukla eşlerin payı büyüktür. Aldatma eşi genellikle mevcut eşten daha düşük niteliklere sahip olur; daha çirkindir, daha fakirdir, daha başarısızdır; fakat daha iyi dinler ve daha fazla rahatlatır. Kişi eşinden göremediği muameleyi rahat aldatma eşinden görür; böylece kendini daha iyi, daha güçlü, daha erkek hisseder.

10-Sadece Aşk

Bazı kişiler, evliyken veya ciddi bir ilişki yaşıyorken ve başka bir ilişki arayışında değilken hiç beklemediği bir anda ve şekilde bir başkasına âşık olabiliyor. Aşk; hayatın zorluklarından kaçmayı, güzellikleri yeniden görebilmeyi, hayata daha mutlu sarılabilmeyi, daha genç ve dinç hissedilmeyi sağladığı için elin tersiyle itilebilen bir duygu olamıyor. Bu nedenle âşık olan kişi sadakatsizlik yapmaması gerektiğini düşünmüyor. Eşine ihanet etmezse kendine ihanet etmiş gibi hissediyor ve kendini doludizgin aşka bırakıyor. Aldatılan eş ise kendinde olmayıp da aldatma partnerinde var olan şeyin ne olduğunu sorgulamaya başlıyor. Bu tür sadakatsizliklerde eşin görünürde ve hakikatte bir hatası ve payı yoktur. Eşi aldatmaya iten ise çoğunlukla çok düzgün olan evliliğin ya da ilişkinin tekdüze seyridir.


Etiketler

aldatmak aldatma sözleri aldatmaz aldatma sahneleri aldatmak kitap aldatma sanatı aldatmaz oto aldatma haberleri aldatma itirafı aldatma testi aldatma sözleri aldatma sanatı aldatma haberleri aldatma itirafı aldatma testi aldatma şakası aldatma mesajları aldatma nedenleri aldatma video aldatma şarkıları aldatma arzusu filmi aldatma arzusu film aldatma anı aldatma arzusu full izle aldatma arzusu tek link aldatma ayet aldatma arzusu oyuncular aldatma affedilir mi aldatma aldanırsın aldatma arzusu türkçe altyazılı aldatma boşanma aldatma belirtileri aldatma beni aldatma blog aldatma belirtisi aldatma boşanma dilekçesi aldatma boşanması aldatma boşanma dilekçesi örneği aldatma bulmaca aldatma boşanma tazminat aldatma cinayeti aldatma cezası aldatma caps aldatma çeviri aldatma cinayetleri aldatma çeşitleri aldatma charlotte link aldatma cümleleri aldatma cinayeti kayseri aldatma cübbeli aldatma çeviri aldatma çemberi aldatma çemberi film aldatma çemberi filmi izle aldatma çemberi izle aldatma çeşitleri aldatma çeşitleri nelerdir aldatma çocuğun velayeti aldatma çözümleri aldatan çiftler aldatma davası aldatma duygusu aldatma dizileri aldatma duası aldatma durumunda velayet aldatma dedektif aldatma dram film izle aldatma delilleri nelerdir aldatma delilleri aldatma davalarında tazminat aldatma sanatı - kevin d. mitnick d smart aldatmacası aldatma sanatı d&r allah ile aldatmak d&r aldatma ekşi aldatma eğilimi ölçeği aldatma eş anlamlısı aldatma erkek aldatma evlilik birliğinin temelden sarsılması aldatma eksi sozluk aldatma eşini aldatmak e kitap aldatma fotoları aldatma facebook aldatma fıkraları aldatma film youtube aldatma film izle türkçe aldatma falı aldatma foto aldatma fıkra aldatma forum aldatma filmleri youtube aldatma geni aldatma görüntüleri aldatma genetik aldatma gerçek aldatma gunahmi aldatma güzel sözler aldatma genetik mi aldatma gerçek itiraflar aldatma geni bulundu aldatma günahı aldatma haberleri aldatma hastalığı aldatma halinde mal paylaşımı aldatma hikayesi erkek aldatma hikayeleri facebook aldatma hikayeleri erkek aldatma haberler aldatma hikayeleri erkekler aldatma hikayeleri ekşi aldatma hikaye jane aldatma h kadınların aldatma h aldatma ile ilgili sözler aldatma itirafı aldatma ıtıraf aldatma ıle ılgılı sarkılar aldatma ıle ılgılı sozler aldatma ıle ılgılı fılmler aldatma ıngılızce aldatma ıle ılgılı hadısler aldatma ıle bosanma aldatma ıng allah'ı aldatmak aldatma itirafı aldatma ihanet filmleri aldatma ile ilgili şarkılar aldatma ilgili sözler aldatma içerikli film aldatma itirafı volkan aldatma ile ilgili sözler aldatma isteği aldatma ile ilgili yazılar aldatma ile ilgili güzel sözler allah'ı aldatmak ruyada esini i aldatmak aldatma jane hikayesi aldatma jet film aldatan jadin aldatmak jet aldatma kitap aldatma kadın aldatma korkusu aldatma kadınlar aldatma karikatür aldatma kamera şakası aldatma karikatürleri aldatma konulu diziler aldatma kitapları aldatma kelimesinin ingilizcesi aldatmak aldatma lafları aldatmayla ilgili sözler aldatan lar anlatıyor lokomotif aldatma aldatma mesajları aldatma manevi tazminat aldatma mektupları aldatma msj aldatma manevi tazminat zamanaşımı aldatma maceraları aldatma mesajları kısa aldatma mahkemede nasıl ispatlanır aldatma mahkeme kararı aldatma müzikleri m rasim aldatmaz aldatma nedenleri aldatma nedeniyle boşanma davası aldatma neden olur aldatma nasıl anlaşılır aldatma nasıl olur aldatma nedeniyle boşanma dava dilekçesi aldatma nafaka aldatma ne demek aldatma nedeniyle boşanma davası dilekçe örneği aldatma nikahı bozar mı aldatma oranları aldatma oyunu aldatma öyküleri aldatma oranı aldatma o akşam eve geldiğimde aldatma olayları aldatma olayından sonra evliliğinizi ayakta tutman aldatma oyunu bulmaca aldatma oyunu filmi aldatma ortaya çıkınca aldatma öyküleri aldatma özlü sözler aldatma özür sözleri aldatma öyküsü aldatma özür aldatma özlü söz çok özel aldatma itirafları aldatma üzerine özlü sözler öpüşmek aldatma sayılır mı aldatma kitap özeti aldatma programı aldatma programı yabancı aldatma psikolojisi ve tedavisi aldatma pdf aldatma programları aldatma psikolog aldatma ppt aldatma psikoloji aldatma pişmanlığı aldatma potansiyeli olan erkek aldatma resmi aldatma resımleri aldatma roman aldatma romanı aldatma rüyada aldatma resimli sözler aldatma rüya tabirleri aldatma rüya aldatma rap aldatma rehberi aldatma sanatı d&r aldatma sözleri aldatma sanatı aldatma sahnesi aldatma şarkıları aldatma sanatı pdf aldatma sözleri kısa aldatma sözleri facebook aldatma sevişme aldatma şakası aldatma sanatı kitap özeti aldatma s aldatma şakası aldatma şarkıları aldatma şakaları aldatma şiirleri aldatma şarkısı aldatma şekilleri aldatma şarkı sözleri aldatma şakasına sevgiliden yorum ben de seni alda aldatma şarkıları youtube aldatma şakası televizyon eş aldatma eş aldatmanın cezası eş aldatma itirafları eş aldatma yarışması eş aldatmanın günahı eş aldatması nasıl anlaşılır eş aldatma siteleri eş aldatma cezası eş aldatmak eş aldatma ile ilgili hadisler aldatma testi aldatma tazminatı aldatma tumblr aldatma türleri aldatma terapisi aldatma tazminat davası aldatma testleri aldatma telefon kayıtları aldatma teknikleri aldatma tazminatı ne kadar aldatma uzerine bir film 1997 aldatma üzerine film aldatma uzman tv aldatma unutulur mu aldatma uzmanı apollo aldatma uzerine sozler aldatma uygulamaları aldatma uygulaması aldatma uzerine ilginc bir yazi aldatma ustası örümceği aldatma üzerine aldatma üzerine film aldatma üzerine sözler aldatma üzerine şarkılar aldatma üzerine yapılan filmler aldatma üzerine yazılar aldatma üzerine yabancı filmler aldatma üzerine hadisler aldatma üzerine filmler izle aldatma üzerine kurulu filmler aldatma video aldatma ve pişmanlık aldatma ve ihanet sözleri aldatma ve ihanet filmleri aldatma videoları youtube aldatma ve boşanma aldatma velayeti etkiler mi aldatma vicdan azabı aldatma ve aldatılma psikolojisi aldatma ve boşanma davaları v-pills aldatmacası aldatma yarışması aldatma youtube aldatma yargıtay kararları aldatma yazıları aldatma yöntemleri aldatma yolları aldatma yalanları aldatma yargıtay kararı aldatma yabancı filmler aldatma yakalama aldatma 18 1 aprel aldatma gunu 1 kadın 1 erkek aldatma aldatma hakkında 12 gerçek romantik komedi 1 aldatma sahnesi 1 gecelik aldatma 1 aprel aldatma gunu 1 nisan aldatmacası 1 gecelik aldatma 1 aprel nece aldatmaq olar 1 aprel aldatmalari aldatma 24 onu aldatma 2 aldatma sözleri 2012 aldatma sözleri 2013 sims 2 aldatma 2013 aldatma filmleri aldatma arzusu 2 2012 aldatma filmleri aldatma sözleri 2014 20 dakika aldatma aldatmaz 2.el aldatmaz 2 el sultanbeyli sims 2 aldatma onu aldatma 2 32 aldatma işareti sims 3 aldatma aldatmada 3. kişi aldatmada 3. kişiye tazminat sims 3 aldatma abuzittinin maceraları 3 aldatmalar abuzittin'in maceraları 3 aldatmalar tam çözüm 5 er beşer aldatmak 7 ocak aldatma evli kadının 7 aldatma nedeni aldatmanın 10 belirtisi en iyi 10 aldatma filmi

Yorumlar