Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Anneler Günü

Anneler Günü


Dünyaya gelmek üzere olan bir bebek "Tanrım, dünyaya gitme zamanım gelmiş ama ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki orada nasıl yaşayacağım?" diye sormuş. "Senin için bir melek seçtim. O hep senin yanında olacak, seni koruyup gözetecek, acıktığında karnını doyuracak, uykun geldiğinde uyutacak. Sen her anında onun sevgisini hissederek büyüyecek ve mutlu olacaksın, her şeyinle ona güveneceksin." demiş Tanrı. Bebek merakla sormuş: "Peki ben onu nasıl tanıyacağım, meleğimin adı ne?" Tanrı cevap vermiş: "Adının önemi yok, sen ona ‘anne’ diyeceksin!"

Cem KEÇE'ye Soru Sor

Dünyaya gelmek üzere olan bir bebek "Tanrım, dünyaya gitme zamanım gelmiş ama ben o kadar küçük ve güçsüzüm ki orada nasıl yaşayacağım?" diye sormuş. "Senin için bir melek seçtim. O hep senin yanında olacak, seni koruyup gözetecek, acıktığında karnını doyuracak, uykun geldiğinde uyutacak. Sen her anında onun sevgisini hissederek büyüyecek ve mutlu olacaksın, her şeyinle ona güveneceksin." demiş Tanrı. Bebek merakla sormuş: "Peki ben onu nasıl tanıyacağım, meleğimin adı ne?" Tanrı cevap vermiş: "Adının önemi yok, sen ona ‘anne’ diyeceksin!" Bu anekdotu belki siz de benim gibi ara sıra okuyup her seferinde aynı duyguyu hissetmişsinizdir: “Anne sevgisi”.Mutluluk, güven, huzur, veren koşulsuz anne sevgisi… Annemiz her şeyimizdir; hemşiremizdir hastalandığımızda yanımızda olan; koruyucumuzdur bizi her türlü tehlikeden korumaya çalışan; kılavuzumuzdur doğru yolda ilerlememiz için yön gösteren; öğretmenimizdir yaşamı öğreten; sırdaşımızdır sırlarımızı bilen… Bizi özveri, şefkat, sabırla büyüten annemiz, dünümüzün, bugünümüzün ve yarınımızın vazgeçilmez bir parçasıdır ve onu anlatmak için sözler yetersiz kalır...

ANNE İLE KURULAN İLİŞKİ TEMEL OLUYOR...

Çocuk gelişimi açısından bakıldığında, anne, çocuğun psikolojik ve fizyolojik olarak sağlıklı bir birey olmasında ve davranışlarının şekillenmesinde çok önemli bir rol üstlenir. Çocuk doğduğunda belirli bir kişiliğe sahip değildir. Kişiliğinin temelini oluşturan psikolojik yapı 0-6 yaşları arasındaki dönemde oluşur. Yaşamın ilk yıllarında kazanılan özellikler yaşam boyu sürer. Bu dönemde annenin davranışları çocuğun üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Çocuğun annesiyle kurduğu ilişki yaşamı boyunca kuracağı diğer ilişkilerin temelini oluşturur. Sürekli gelişerek ve değişerek yetişkinliğe doğru ilerleyen çocuk farklı yaşlarda, farklı gelişimsel özellikler gösterirken de annenin etkisi devam eder. Annelik hayat boyu devam eden kutsal bir görevdir. Annesiyle ve çevresiyle sürekli denge ve uyum içinde büyüyüp gelişen, psikolojik olarak sağlıklı çocuklar, anne-baba olduklarında kendileri gibi sağlıklı çocuklar yetiştirebilirler. Büyük ölçekte bakıldığında da, sağlıklı bireyler, sağlıklı aileleri, sağlıklı aileler de sağlıklı toplumları oluşturur.

ANNELER GÜNÜ...

Yaşamımızda bu kadar değerli bir yeri olan annelerimize armağan edilen Anneler Günü'nün tarihte ilk kez ne zaman kutlandığına ilişkin bilgiler antik çağlara kadar uzanıyor. Ancak, Anneler Günü'nün başlangıcı olarak, ABD’de Batı Virginia’da yaşayan Anna Jarvis’in annesi öldükten sonra, 1908 yılında onu anmak için düzenlediği günün yarattığı büyük etkiyle, tüm ülkede her yıl kutlanmaya başlanması ve 1914’te de resmi olarak ilan edilerek kutlanması kabul ediliyor. Daha sonra diğer ülkelerde de kutlanmaya başlayan ve ülkemizde ilk kez 1956 Mayıs’ının ikinci pazar günü kutlananAnneler Günü'nü farklı günlerde kutlayan ülkeler olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin; Norveç’te Şubat’ın ikinci pazar günü; Lübnan’da 21 Mart’ta; Çin’de 21 Nisan’da; Fransa’da Mayıs’ın son pazar günü; Arjantin’de Ekim’in üçüncü pazar günü, Endonezya’da 22 Aralık’ta kutlanıyor…

ANNE SEVGİSİ BÜTÜN SEVGİLERİN KAYNAĞIDIR...

Anneler Günü, annelerimizi düşünmek, hatırlamak, anmak için tek bir gün olduğu anlamını taşımıyor ama annemize özel tek bir günün olması, ona her gün duyduğumuz sevgi, minnet ve saygıyı sadece onun için bir şeyler yaparak, özel bir şekilde ve açıkça ifade etme şansı veriyor bizlere. Bu günü ona küçük ev aletleri, kıyafetler vb. hediyeler alarak kutlamak anlamına da gelmiyor. Annemize verebileceğiniz en anlamı hediye, onun bizim için ne kadar değerli olduğunu, onu ne kadar çok sevdiğimizi anlatan bir çift söz, sımsıkı bir kucaklama, sıcacık bir öpücük ve birlikte geçireceğiniz keyifli anlardır… Herkes bu kadar şanslı olmayabilir elbette ama annesini kaybeden küçük bir kız tarafından anma günü olarak başlatılan Anneler Günü, annelerini kaybetmiş olanlar için de özel bir anma günü olma niteliği taşıyor. Bu nedenle Atatürk"Şuna inanmak lazımdır ki, dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir" demiştir. Annelerimizin anneler günü kutlu olsun!


Etiketler


Yorumlar