Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Kefaret
Erkeğin Cinsel Yaşamı
Mutlu Yaşam Kılavuzu
Psikoterapistin El Kitabı
Aldatma ve Sadakatsizlik
Kadınca
Terapide Bir Gün
Aforizmalar
Erkekçe
Senden Nefret Ediyorum Ne Olur Beni Terk Etme
Boşalma, Orgazm ve Cinsel Doyum
Kadim Aşk Öğretileri
Mühürlü Beden
Yatak Efsaneleri
Sevemez Kimse Beni Benim Sevdiğim Kadar
10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi
Çaresiz Değilsiniz Çare Sizsiniz
İktidarsızlık
Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı
Vajinismus'un Üstesinden Gelmek
Erken Boşalmanın Üstesinden Gelmek
En İyi Terapistim Ben
10 Adımda Vajinismus Tedavisi

Depresyonun Dayanılmaz Ağırlığı

Depresyonun Dayanılmaz Ağırlığı


Her insan zaman zaman kendini üzüntülü ve mutsuz hissedebilir. Eleştirilmek, mukayese edilmek, işinden ayrılmak, sevdiğini kaybetmek, aldatılmak veya başarılı olamamak üzüntüye yol açan olaylarından bazıları... Ama üzüntü normal hayatın bir parçasıdır. Ancak bu üzüntülü durumun uzaması, çökkünlüğe dönüşmesi ve nedensiz ortaya çıkması bir ruh sağlığı sorunudur ve depresyon olarak tanımlanır.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

Çökkünlük hissi, ilgisizlik, isteksizlik, etkinliklerden zevk alamama, davranışlarda yavaşlama, karamsarlık, değersizlik ve suçluluk duyguları ile belirli depresyon; duyguları, düşünceleri ve davranışları olumsuz yönde etkiler. Tedavi edilmediği takdirde aylar, yıllar, bazen de ömür boyu sürebilir.

BİR DEPRESYON DİYALOĞU...

  • Söndürün ışıkları!
  • Işık değil o, pencereden sızan güneş ışını.
  • Kapatın perdeleri sımsıkı!
  • Perdeler kapalı, yine de sızıyor güneş ışığı.
  • Arsız güneş, aydınlatmasın dünyayı. Benim dünyam kapkaranlık, içim kapkara. Hak edenlerin üzerine doğsun.
  • Neyi?
  • Yaşamayı!

"Ben yaşamıyorum aslında, nefes almam için verilmiş zamanı dolduruyorum. Aslında hiç yaşamamışım, izin verilmemiş çünkü. Ağzıma bir parmak bal çalınmış, “Bununla oyalan” denmiş. Benim kaderim, kurbanlık olmak. Yaşam, yıllar boyu omuzlarıma bindirilmiş koca bir çuval yük. Taşıdıkça, tozları ağzıma, yüzüme, bedenime bulanmış. Hiçbir yere varamayacağım, hiçbir şey olamayacağım. Yaşam, bu olmamalı. Artık yaşadığımı zannederek oyalanmak istemiyorum. Öylece durmak istiyorum, hareketsiz ve sessiz. Ne dışarı çıkmak istiyorum ne birinin içeri girmesini. Çıkmasın kimsenin çıtı, duymaya tahammülüm yok bir yaşam belirtisi. Hayat o kadar anlamsız ki bir daha uyanmayacağımı bilerek uyumak istiyorum. O da olmuyor, ne uykuya dalabiliyorum ne de daldığımda uyumaya devam edebiliyorum. Hiçbir şeyde tat yok. Bir geleceğim yok, varsın böyle berbat bugünüm de olmasın. Dün kötüydü, bugün kötü, yarın da kötü olacak. Kederliyim, mutsuzum, umutsuzum. Sanki dolapta asılı duran beş para etmez, eski bir paltoyum. Herkesi ihmal ediyorum, hayat da beni ihmal etmiş hep. Ne yapacağımı bilemiyorum. Ağlayıp duruyorum, nasıl gülerim şu ağlanası halimle. Çok yorgunum, hayat yorgunu. Yaşamadığım hayatın yorgunluğu… Sanırım depresyondayım."

DEPRESYONDA OLUNCA…

Ruhsal açıdan sağlıklı insanlar için her yeni gün yeni bir umut taşır. İnsanoğlunun problemlerle karşılaşması çok doğaldır. O problemleri aşmak için çabalaması onu olgunlaştırır ve güçlendirir. Kişi nefes aldıkça aşılamayacak ya da günü geldiğinde kabullenilemeyecek ve unutulamayacak sorun yoktur. Ruhsal bozukluğu olmayan kişi de elbette üzülür, umutsuzluğa kapılır, öfkelenir, bazen yorgun ve çaresiz hisseder; fakat bu duyguların kendisini ele geçirmesine izin vermez. Bu duyguları hissetmeyi bir yaşam tarzı haline getirmez. Kendini de dünyayı da belli bir sürenin üzerinde boşlamaz. Oysa yukarıdaki cümleleri sarf eden kişiye göre, doğan güneş bile kendine muhaliftir. Şimdiye kadar yaşadığı hayattan tat alamamıştır, bundan sonra da alamayacağından emindir. Geleceğe dair hiçbir umudu yoktur. Mutsuzdur ve mutsuzluğuna tutunup daha da mutsuz olmak için uğraşır durur. Hayatındaki tüm olumsuzlukları bir bir hatırlamak için hafızasını yoklar. “Başıma şu da gelmişti, şunu da başaramamıştım, o zamanki uğraşlarım da nafileydi, beni gerçekten mutlu edecek hiçbir şey başıma gelmedi, o an yaşadığım da yalancı mutlulukmuş, şu geldiğim noktanın nesinden memnun olayım” diye diye depresyonun dibine sürükler kendini. En sonunda kendine tat verebilecek her şeyden, herkesten ve her aktiviteden uzaklaşır. Tüm dikkatini olumsuzluklara sabitler ve hiçbir şey yapmadan tüm enerjisini yok eder. Söndükçe söner. Kendi kendinin cellatlığını yaptığının farkında değildir. Kendini çaresiz, yalnız ve değersiz hisseder. Zaten kilit nokta da bu son kavramdır, yani “değersizlik” hissi. İşte bu nedenle tüm öfkesi ve saldırganca düşünceleri kendine yöneliktir.

DEPRESYON TAM OLARAK NEDİR?

Depresyonun ne olduğunu söylemeden önce ne olmadığını söylemek yerinde olur. Depresyon geçici üzüntü ya da melankoli ya da yas değildir. Depresyon genellikle bu üç duygu durumuyla karıştırılır, özellikle de geçici üzüntü ile. “Üzgünüm, hüzünlüyüm, tatsızım, biraz bitkinim” demek yerine“Depresyondayım” denir. Psikoloji alanında yetkinliği olmayan birçok kişi kendine ya da çevresindekilere depresyon tanısı koymaktan hiç çekinmiyor. Hatta bu kişiler internet aracılığıyla edinilen bilgilerle kendi kendinin doktorluğunu da yapıyor. İsmi en çok duyulan antidepresan ilaca başlanıyor, ilk kutu bitmeden ya da birkaç kutudan sonra ilaçlı tedaviye de son veriliyor. “Depresyon” herkesin ağzına pelesenk olduğu için çoğunlukla ciddiye alınmıyor. Hemen herkesin, hemen her gün yaşayabileceği bir şeymiş gibi görülüyor. Gerçek depresyon, ruhsal hastalıklar arasında en çok karşılaşılanı olsa da kesinlikle büyük bir ciddiyet istiyor ve tedavi gerektiriyor. Amerikan Psikiyatri Birliği (APA) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO);Duygudurum Bozuklukları”nı “depresif bozukluklar”“ikiuçlu (bipolar, manik-depresif) bozukluklar” ve “diğer duygudurum bozuklukları” olarak sınıflandırılır. Bir duygudurum bozukluğu olan depresyon duygusal, zihinsel, bedensel ve motivasyonel etkileri olan psikiyatrik bir bozukluktur.Depresyon keder, umutsuzluk, çaresizlik, keyifsizlik, hayal kırıklığı, hüzün gibi duygular; suçluluk, değersizlik ve ölümle ilgili düşünceler; enerji kaybı, halsizlik, yorgunluk, bitkinlik, yeme sorunları ve uyku bozuklukları gibi bedensel olumsuzluklar; her zaman yapılan ve keyif alınan aktivitelere karşı ilgi kaybı, dikkatin hiçbir şeye verilememesi gibi motivasyonel problemler olarak kendini gösterir. Depresyon tanısı koyabilmek için bu belirtilerin birkaçının veya hepsinin kişide var olması gerekmez. Önemli olan bu belirtilerin kişide ve çevresinde umutsuzluk yaratması ve en az 10 gündür sürüyor olmasıdır. Sürenin yanında bu belirtilerin yaşanma sıklığı ve şiddeti de depresyona işaret eder.

DEPRESYONUN NEDENLERİ NELERDİR?

Depresyonun nedeni, depresyondan hemen önceki ayrılık, kayıp gibi olaylar değildir sadece. Bazen depresyon hiçbir neden yokken, durduk yere de ortaya çıkabilir. Bu nedenle kayıp, ayrılık, terk edilme, başarısızlık gibi olayları depresyonun nedeni olarak görmektense tetikleyicisi olarak görebiliriz. Depresyonun genetik özelliklerden, biyokimyasal değişikliklerden, hormonsal bozukluklardan, bazı bedensel hastalıklardan veya tedavide kullanılan bazı ilaçlardan kaynaklanabildiği düşünülür. Ailesinde depresyon hikâyesi olan kişilerin depresyona daha yatkın olduğu bilinir. Mutluluk hormonu olarak da bilinen serotoninin azlığı da depresyona neden olabilir. Bu sayılanlar depresyona zemin hazırlasa da depresyonun kesin sebebi değildir. Depresyonun ilk tohumları çocukluk ve ergenlik dönemlerinde atılır. Bu dönemlerde yaşanan kayıp ve terk edilme süreçleri, takdir edilmeme, sevilmeme veya sevilmediğini düşünme; bunlara ilaveten ilerleyen zamanlarda da sık sık yaşanan hayal kırıklıkları ve kayıplar depresyonun temel nedeni oluyor. Depresyona giren kişilerin geçmişinin keder ve hüzünle dolu olması tesadüf değildir. Aynı olay karşısında birileri geçici üzüntü yaşarken diğerlerinin depresyona girmesinin nedeni zamanında karşılanamamış ihtiyaçların üst üste yığılmasıdır.

DEPRESYONUN PSİKOTERAPİ İLE TEDAVİSİ MÜMKÜN...

Depresyon tedavisinde akla ilk gelen antidepresan ilaçlardır, fakat serotonin üzerinden etkili bu ilaçlar çoğu zaman tedavi için yeterli değildir. İyileşmeyi hızlandırmak ve depresyonun tekrar etmesini olabildiğince önlemek için psikoterapi ile kişinin bilişsel olumsuzluklarının ve öğrenilmiş çaresizlik düşüncelerinin giderilmesi gerekiyor. Terapi sayesinde kişinin farkındalığı artırılıyor, egosunun güçlenmesi sağlanıyor ve depresyona neden olan stres faktörleri ile nasıl başa çıkılacağı öğretiliyor.


Etiketler

depresyon testi depresyondayım depresyon belirtileri depresyon styla depresyon nedir depresyon tedavisi depresyon stayla depresyon çeşitleri depresyon şarkıları depresyondayım indir depresyon testi depresyon belirtileri depresyon styla depresyon nedir depresyon tedavisi depresyon stayla depresyon çeşitleri depresyon şarkıları depresyon ilaçları depresyon oteli depresyon anketi depresyon anksiyete stres ölçeği depresyon aşamaları depresyon atakları depresyon anksiyete depresyon anlamı depresyon atlası depresyon anksiyete bozukluğu depresyon ayırıcı tanısı depresyon animasyon depresyon belirtileri depresyon belirtileri ekşi depresyon baş ağrısı depresyon belirtileri test depresyon belirtiler depresyon başlangıcı depresyon belirtileri ve tedavisi depresyon belirtisi testi depresyon belirtileri pdf depresyon bakım planı örnekleri depresyon b vitamini depresyonda b vitamini depresyon b depresyon belirtileri hepatit b depresyon b vitamini ve depresyon depresyon çeşitleri depresyon cinsellik depresyon cipralex depresyon capsleri depresyon caps depresyon çareleri depresyon cübbeli depresyon cinler depresyon cinsel isteksizlik yaparmı depresyon cikmak icin depresyon c vitamini hepatit c depresyon c ile başlayan depresyon ilaçları c vitamini ve depresyon depresyon çeşitleri depresyon çeşitleri nelerdir depresyon çözümü depresyon çayı depresyon çeşitleri vikipedi depresyon çözümler depresyon çorbası depresyon çareleri depresyon çok uyumak depresyon çarpıntı depresyon duası depresyon dayım depresyon dua depresyon dan kurtulmak için dua depresyon dereceleri depresyon diyeti depresyon dan nasıl çıkılır depresyon dinle depresyon dsm 5 depresyon duygu durum bozukluğu depresyon d vitamini f.d depresyondayım f.d depresyondayım dinle d vitamini eksikliği depresyon [email protected] d. depresyon d ile başlayan depresyon ilaçları depresyon ekşi depresyon evreleri depresyon etkileri depresyon envanteri depresyon ekonomi depresyon etyolojisi depresyon epidemiyolojisi depresyon engelli raporu depresyon elektroşok tedavisi depresyon etiyolojisi depresyon e kitap sam e depresyon e vitamini depresyon depresyon filmleri depresyon forum depresyon filmleri izle depresyon filmleri ekşi depresyon fotoğrafları depresyon facebook depresyon fiziksel etkileri depresyon filmler depresyon filmi izle depresyon forumu f32 depresyon f.d depresyondayım f 32.2 depresyon f.d depresyondayım dinle depresyon göksel depresyon gecici bir hastalik midir depresyon göçüm depresyon geçer mi depresyon geçirenler depresyon günlükleri depresyon genetik depresyon gülümsemesi model depresyon güldür güldür depresyon geyikleri depresyon hırkası depresyon hastalığı depresyon ilaçları depresyon hemşirelik bakım planı depresyon halleri depresyon hırkası al depresyon hali depresyon hapları kilo yaparmı depresyon hırkası satın al depresyon hapları yan etkileri depresyon h depresyon ıcd kodu depresyon için dua depresyon ilaçları depresyon ıcd depresyon ıcın sıfalı bıtkıler depresyon ılaclarının yan etkılerı depresyon ılaclarının zararları depresyon ırsimidir depresyonda ışık tedavisi depresyon ılacları kılo yaparmı depresyon ilaçları depresyon ile ilgili kitaplar depresyon ilaçları iktidarsızlık yapar mı depresyon iştahsızlık depresyon ilaclari beyne zarar verir mi depresyon icin bitki cayi depresyon için esma depresyon için dua depresyon ile ilgili sözler depresyon ilaçları ekşi i.saraçoğlu depresyon kürü depresyon jeoloji joje depresyon stayla depresif janjan depresyon stayla joje sözleri crinone jel depresyon dj depresyon dj depresyon styla dj depresyon yetenek sizsiniz dj depresyon yetenek sizsiniz türkiye dj depresyon stayla sözleri dj depresyon olmuyor dj depresyon youtube dj akkaya depresyon depresyon kazağı depresyon kurtulma depresyon konulu filmler depresyon kara köpek depresyon kitapları depresyon kriterleri depresyon komik sözler depresyon kimlerde görülür depresyon kitap depresyon kaç yıl sürer depresyon lafları depresyon latince depresyon lityum depresyon lustral depresyon la ilgili sözler depresyon lamictal depresyon laroxyl depresyon laflar depresyon la ilgili sorular depresyon lavanta l ile başlayan depresyon ilacı depresyon makale depresyon müziği depresyon mode on depresyon mevsimi depresyon mide bulantısı yaparmı depresyon meditasyonu depresyon makaleler depresyon makale pdf depresyon model depresyon mu büyü mü m depresyon nedir m.depresyon ne demek m.depresyon belirtileri m ile başlayan depresyon ilaçları depresyon nedir depresyon nedenleri depresyon ne demek depresyon neden olur depresyon nedir belirtileri depresyon nasıl anlaşılır depresyon nedenleri nelerdir depresyon ne iyi gelir depresyon nöbeti depresyon nasıl atlatılır primolut n depresyon n asetil sistein depresyon depresyon oteli depresyon oteli sözleri depresyon oteli indir depresyon on tumblr depresyon oteli şarkı sözü depresyon onedio depresyon ölçeği depresyon oranları depresyon oteli beat depresyon oteli dinle o ses türkiye depresyon styla depresyon ölçeği depresyon ölçekleri depresyon ölüm korkusu depresyon ölçeği pdf depresyon özür oranı depresyon öteli depresyon ölçme testi depresyon ömür boyu sürer mi depresyon özellikleri depresyon ölçümü depresyon pdf depresyon ppt depresyon panik atak depresyon panik ve takıntılarımız depresyon prozac depresyon psikiyatrist depresyon psikolog depresyon patofizyolojisi depresyon psikoloji depresyon puanı p ile başlayan depresyon ilaçları depresyon raporu depresyon renkleri depresyon rap depresyon raporu nasıl alınır depresyon rengi depresyon romanları depresyon recep ivedik depresyon testi depresyon rengi nedir depresyon reçetesi r ile başlayan depresyon ilaçları depresyon styla depresyon stayla depresyon sözleri depresyon styla indir depresyon sebepleri depresyon styla sözleri depresyon şarkıları depresyon styla aşık oldum güzel birine depresyon sözlük depresyon styla kaos21 depresyon s s-t depresyonu s ile başlayan depresyon ilaçları depresyon şarkıları depresyon şarkısı depresyon şiirleri depresyon şarkı sözleri depresyon şarkı depresyon şarkıları youtube depresyon şurubu depresyon şarkıları indir depresyon şikayetleri depresyon şarkıları türkçe depresyon testi depresyon tedavisi depresyon tumblr depresyon testi yap depresyon topuzu depresyon testi çöz depresyon tedavileri depresyon türleri depresyon tedavi edilmezse depresyon tdk st-t depresyonu nedir st-t depresyonu depresyon uyku depresyon uzman tv depresyon uykusuzluk depresyon uykusu depresyon uyku hali depresyon uyku ilaçları depresyon un türkçesi depresyon un belirtileri depresyon uyuyamama depresyon unutkanlık depresyon üçlemesi depresyon ünlüler depresyon üşüme yaparmı depresyon üşüme depresyon üzerine depresyon üzerine makaleler depresyon üreten beyin depresyon üzerine röportaj depresyon üzerine yorumlar ünipolar depresyon depresyon vikipedi depresyon ve panik atak depresyon ve anksiyete depresyon ve unutkanlık depresyon ve spor depresyon ve uyku depresyon video depresyon ve beslenme depresyon ve anksiyete bozukluklarında tedavi plan depresyon vaka örneği v tipi depresyon dsm v depresyon v tipi atipik depresyon depresyon yorgunluk depresyon yan etkileri depresyon yardım depresyon youtube depresyon yoga depresyon yağışları depresyon testi depresyon yalnızlık depresyon yetenek sizsiniz depresyon yorgunluk yapar mi depresyon zihin bulanıklığı depresyon zil sesi depresyon zikir depresyon zayıflatırmı depresyon zararları depresyon zekayı etkiler mi depresyon zamanla geçer mi depresyon zayıflama depresyon zeka depresyon zayıflık değildir z ile başlayan depresyon ilaçları 06 yasin depresyon depresyon 10 belirtisi depresyon 101 depresyon stayla 1.tur serseri depresyon 1.bölüm izle serseri depresyon 1.bölüm depresyon styla 13 ekim depresyon styla 13 ekim 2012 depresyon stayla 13 ekim büyük depresyon 1930 depresyon ıcd 10 kodu depresyon 1 1 yıldır depresyondayım 1 yaş depresyonu 1 günde depresyona son lise 1 depresyonu serseri depresyon 1.bölüm izle serseri depresyon 1.bölüm 1 mm st depresyonu depresyon 2014 depresyon 2.tur depresyon 2013 depresyon 2011 depresyon 2012 depresyon 2020 depresyon 2 ay depresyon styla 2012 depresyon styla 2011 depresif 2012 depresyon 2.tur depresyon 2 ay 2 yaş depresyonu 2 yıldır depresyondayım 2.kez depresyon 2.derece depresyon 2 yaşında depresyon 2.tur depresyon stayla 2 yaş depresyon belirtileri 2 yıl depresyon depresyon omega 3 depresyon styla 3.tur depresyon stayla 3 depresyon tedavisinde omega 3 diane 35 depresyon depresyon ve omega 3 depresyon stayla günde 3 beste yapıyor depresyon için omega 3 f32 depresyon f 32.2 depresyon omega 3 depresyon 3 yaş depresyonu omega 3 depresyona iyi gelirmi 3 yıldır depresyondayım 3 yaşında depresyon 3 yas depresyon 3 yildir depresyon recep ivedik 3 depresyon recep ivedik 3 depresyon video recep ivedik 3 depresyon youtube depresif 41 depresyon dsm-4 tanı kriterleri depresyon dsm 4 depresyon belirtileri dsm 4 dsm 4 depresyon tanımı dsm 4 depresyon tanısı dsm 4 depresyon yazz 24+4 depresyon dsm 4 depresyon tanımı dsm 4 depresyon tanısı 4 yaş depresyonu depresyon belirtileri dsm 4 4 yıldır depresyondayım 4.derece depresyon 4 yas depresyon depresyonun 5 evresi depresyonun 5 aşaması depresif 58 depresyon dsm 5 dsm 5 depresyon kriterleri depresyonun 5 evresi depresyonun 5 aşaması dsm 5 depresyon tanı kriterleri 5 yıldır depresyon tedavisi 5 yaş depresyonu 5 htp depresyon 5 yıldır depresyondayım 5 yaş depresyon dsm 5 depresyon kriterleri 5 yaş çocuğunda depresyon depresyon styla 63 depresyon stayla 63 omega 6 depresyon 6 yaş depresyonu 6 yaş depresyon omega 6 depresyon 6 ay depresyon depresyonun 7 aşaması depresyonda 7 11 nefesi depresyonun 7 aşaması 7 yaş depresyonu 7 yaş depresyon depresyonun 8 belirtisi depresyonun 8 belirtisi 8 yaş depresyonu 8 mg deksametazon depresyon testi 8 yaş depresyon depresyonun 9 belirtisi depresyonun 9 belirtisi 9 yaş depresyonu depresyon 10 belirtisi depresyon 101 depresyon ıcd 10 kodu depresyon icd 10 depresyon ilaçları 10 mg depresyon sebebi olan 10 meslek ıcd 10 depresyon tanı kriterleri depresyonun 10 belirtisi 10 yıldır depresyondayım 10 yıldır depresyon ıcd 10 depresyon tanı kriterleri icd 10 depresyon 10 yaş depresyon

Yorumlar