Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Kefaret
Erkeğin Cinsel Yaşamı
Mutlu Yaşam Kılavuzu
Psikoterapistin El Kitabı
Aldatma ve Sadakatsizlik
Kadınca
Terapide Bir Gün
Aforizmalar
Erkekçe
Senden Nefret Ediyorum Ne Olur Beni Terk Etme
Boşalma, Orgazm ve Cinsel Doyum
Kadim Aşk Öğretileri
Mühürlü Beden
Yatak Efsaneleri
Sevemez Kimse Beni Benim Sevdiğim Kadar
10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi
Çaresiz Değilsiniz Çare Sizsiniz
İktidarsızlık
Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı
Vajinismus'un Üstesinden Gelmek
Erken Boşalmanın Üstesinden Gelmek
En İyi Terapistim Ben
10 Adımda Vajinismus Tedavisi

Ensestiyoz İlişkiler

Ensestiyoz İlişkiler


Dini, ahlaki ve etik değerler olarak yasaklanan "ensest ilişki"; evlenmeleri törelerce ve yasalarca yasaklamış olan, yakın kan bağı olanlar arasındaki cinsel ve duygusal aşk ilişki olarak tanımlanır. Birinci derece akraba olan anne, baba ve kardeşler arası ilişkiler ve ikinci derece akraba olan kardeş çocuğu (yeğen), teyze, hala, dayı, amca, anneanne, babaanne ve dede ile olan ilişkiler "ensestiyöz ilişkiler" olarak kabul edilir.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

VERİLEN YÜZDE 40 ORANI ÇOK ABARTILI...

“Türkiye'de ensest oranı yüzde 40” açıklaması çok abartılı... Çok mahrem, çok gizlenen ve çok fazla baskının söz konusu olduğu bir konuda bu kadar net ve gerçek bir rakam vermek mümkün değildir, bu eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Çünkü hem kelime anlamıyla "ensest"in veya "ensestiyöz ilişki"nin ne olduğunu bilmeyen binlerce yurttaşımız var hem de gerçek bir ensest mağduru birisi bile baskı, korku, utanç nedeniyle “Ensest ilişki yaşadınız mı?” sorusuna “Evet” yanıtını kolay kolay veremez. Ama bildiğimiz bir gerçek var; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ensestiyöz ilişkiler yaşanıyor ve hiçte azımsanmayacak kadar çok yaşanıyor. Biz çok yaşandığını Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED)'ne değerli halkımızdan gelen e-posta ve telefonlardaki başvuru sayısına bakarak savunuyoruz. Neredeyse her 100 başvurudan 10'u ensest kurbanlarından geliyor. Her ay binlerce e-posta ile veya telefon ile bize halkımızdan soru geliyor ve danışmanlık veriliyor. Halkımız derneğimizin [email protected] e-posta adresine yazarak veya “0.312.212 66 26”nolu telefonunu arayarak cinsel işlev bozuklukları, cinsel sapkınlıklar, ensestiyöz ilişkiler, evlilik ve ilişki sorunları ve genel psikolojik sorunlar hakkında ÜCRETSİZ DANIŞMANLIKalabiliyor. Ülkemizde cinsellik alanında araştırma veya anket çalışması yapmanın zorluklarının farkında olan ve bu yüzden de çeşitli olumsuzluklara maruz kalan bir sivil toplum kuruluşu olarak, bize yapılan başvuruları baz alarak, ensestiyöz ilişki yaşanması hakkında daha gerçekçi bir rakam verebiliriz: Yüzde 10... Ama bu oranında gerçek ve bilimsel bir araştırma sonucu olmadığını, göreceli bir değerlendirme olduğunu da unutmamak gerekiyor.

EVLİLİK EHLİYETİ ŞART...

Ülkemizde evlilik öncesi eğitim yani bizim “EVLİLİK EHLİYETİ” dediğimiz şey henüz yasalaşmadı. Hem ruh sağlığı yerinde olmayan hem de eğitimsiz çiftler evleniyorlar ve sınırsızca çocuk yapıyorlar. Bu çocuklara hak ettikleri sevgiyi, ilgiyi, eğitimi ve geleceği veremiyorlar. Bu nedenle CİSED olarak her şeyin ailede başladığını özellikle bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Ruh sağlığı bozuk ve cinsellik, evlilik, ilişkiler konusunda eğitimsiz kişiler bir araya gelip sorunlu ve çatışmalı bir aile ortamında çocuk yetiştiriyorlar. Böyle bir aile ortamında ensestiyöz ilişkilerin yaşanması ve bazen çocukların fiziksel ve duygusal şiddet görmesi, taciz ve tecavüze uğraması kaçınılmaz olabiliyor. Sonrasında yaşanan sınır ihlalleri, değersizlik, aşağılık ve sevilmeme duyguları nedeniyle çocuklar da bir nevi defolu bir ürün haline gelebiliyor. Bu defolu ürünler de ileride ensestiyöz ilişkiler yaşamaya, ruhsal ve fiziksel şiddet eylemlerinde bulunmaya yani bir başkasına fiziksel ve psikolojik acı çektirmeye yönelik özlem duyabiliyor. Ensestiyöz ilişkilerde bulunanlar kendilerini suçlu ve günahkar hissedebiliyorlar. Bu suçluluk ve günahkarlık duygularından kurtulamazlarsa depresyona girebilecekleri için suçluluk ve günahkarlık hislerini bastırmaya, inkar etmeye veya bir başkasına yüklemeye çalışabiliyorlar, hatta bazen kurbanlarını öldürerek kendi suçluluk ve günahkarlık hislerini yok etmeyi de seçebiliyorlar.


Etiketler


Yorumlar