Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Evlilik ve Çift Terapisi

Evlilik ve Çift Terapisi


Evlilik ve çift terapisi veya aile danışmanlığı, çiftleri ve bireyleri etkileyen ilişki içindeki farklı ve zor konuları fark edip, düşünebilmelerinde yardımcı olur.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

Bağlılık, kıskançlık, öfke kontrol bozukluğu, güvensizlik, evlilik dışı ilişkiler, cinsel sorunlar, boşanma ve ayrılıklar, zayıf iletişim, aile içi kötü muamele, vb. nedenlerin tümü çiftler ya da bireyler için tartışma konusu olabilir. Çiftler bu tür bir sorunla başa çıkamadıklarında nitelikli bir evlilik terapistinden ya da aile danışmanından yardım istemelidir.

Evlilik ve çift terapisinin felsefesi nedir?

İlişkiler hayatın ayrılmaz birer parçasıdır. Çiftlerin birbirlerini tanımaları kadar diğerleri hakkında bir şeyler öğrenmekte önemlidir. Tatmin edici bir yakın ilişki çiftler için fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlık için oldukça faydalıdır. Yapılan evlilik terapisiyle çift ya da bireylerin neden ilişkilerine zarar verici şekilde davrandıklarını keşfetmelerini sağlanabilir. Bu süreçte, gelişmek, geliştirmek ve çiftlerin yaşadığı en önemli ilişkilerden yararlanmak gerekir.

Evlilik ve çift terapisi nasıl çalışır?

Evlilik terapisi, terapistin çiftin deneyimlerini dinlemesini, sahip oldukları duygu, eylemler ve geçmiş olaylar arasındaki bağlantıyı keşfetmesini içerir. Çiftin kendilerini ve ilişkilerini daha iyi anlamalarına yardım etmeyi amaçlamaktadır. Evlilik terapistlerinin farklı yaklaşımlar ve çalışma sitilleri vardır.

İlk görüşme veya danışma

Genellikle en zor ilk adım iletişim kurmaktır. Çiftler ve terapist arasındaki ilişki son derece önemlidir. Sürecin ilk adımında çiftin ihtiyaçları tartışılır. Bu değerlendirme randevusu çiftin endişelerini daha ayrıntılı bir şekilde tartışabilmek adına onlar için önemli bir fırsattır. Belirli bir terapistle çalışmak için karar vermeden önce, çiftin birden fazla terapisti görmesi, karar vermeleri açısından uygun olabilir.

Değerlendirme görüşmeleri

İlk seanslar değerlendirme oturumları şeklinde olacaktır. 5 görüşmeden oluşan bu seansların her biri 45 dakika sürer. İkisi erkekle, ikisi kadınla, beşincisi ise çiftle birlikte yapılır. Endişeler tartışılır, geleceğe dair birlikte nasıl bir çalışma yapılması gerektiği ve faydaları konuşulur. Bu karşılaşma, terapist ve çift için iyi bir fırsattır.

Düzenli seanslar

Düzenli seansların amacı aynı gün aynı saatte haftada bir ya da iki kez olmasıdır. Seanslar 45 dakika sürer. Danışanlar bireysel olarak ya da çifti ilgilendiren konuları tartışıp keşfedebilmek adına birlikte davet edilir. Bu seanslar, yargılayıcı olmayan ve rahatlatıcı bir ortamda gerçekleştirilir.

Ne kadar sürer?

Genellikle ilişkinin zorluk derecesine göre kişilerin yardım istemesi ve evlilik terapisine başlamak uzun zaman alır. Bu kişisel sorunların ya da dışlanmanın bir sonucu olabilir. Terapinin seyrini zor durumlar ya da ani değişiklikler değiştirebilmektedir. Sonuç olarak bazı kişiler terapiye haftada birkaç kez gelirken bazıları ise aylarca gelebilir. Başlangıçta genellikle açık uçlu bir süreç olur fakat bazen de seansların sabit süreleri olmaktadır. Tedavisi uzun süren çiftlerde, ihtiyat duydukları için terapiye devam edilmektedir. Tedavinin sona ermesi de genellikle üzerinde konuşulmuş ve planlanmış bir sonuçtur.

Nasıl çalışılır?

Özellikle çift çalışmalarında eğitim almış bir aile danışmanı ya da evlilik terapisti, ilişkide hangi konuda ve neden zorlukla çıktığına dair çiftin konuları anlamasına yönelik bir çalışma amaçlamaktadır. Bu nedenler geçmiş deneyimlerle ilgili olabilir. Düşünme ve bu deneyimleri daha iyi anlayabilme süreci sayesinde çiftler, daha doyurucu bir iletişim ve empati kurabilme becerisi kazanırlar.

Evlilik terapisinin faydaları nelerdir?

İlişkiler potansiyel anlamda tatmin edici ya da çok tatmin edici olabilir. Danışmanlar ya da terapistler fiziksel ferahlık yaratmak, zihinsel gelişim sağlamak ve çocukların da gelebilmesi için güvenli bir ortam sağlarlar. Ancak bir ilişkinin olumlu etkisinin birçok sebebi olduğu da unutulmamalıdır. Güç mücadelesi, kıskançlık, gebelik ve doğum, dışlanma, stres, yaşam reaksiyonları, cinsel sorunlar da başarılı bir ortak çalışmaya engel teşkil edebilir.

Neden evlilik terapisi istenir?

İlişkiler her gün değişik şekillerde kendini gösterebilir. Herkes kendi ilişkisini ve ilişkisinin nasıl geliştiği hakkında bilgi edinmek ister. Evlilik terapisi evli çiftlere, evli olmayıp birlikte yaşayan çiftlere, seks partnerlerine faydalı olabilir. Ayrılmış ya da boşanmış çiftler de, çıkabilecek zorluklar ve karmaşık duyguları keşfetmek adına danışmanlık isteyebilmektedir. Bu çiftin iletişimi korumak ya da yeni bir ilişkinin müzakeresini yapmak adına evlilik terapistleri yardımcı olabilir. Ortada bir çocuk olduğunda bu konuşmayı yapmak daha da önemli olabilir. Birçok çift samimi, destekleyici ve tatmin edici bir ilişki yaşamak ister. Evlilik terapisti genellikle bir kriz anında ya da umutsuzlukta aranmaktadır. Aslında normal bir ilişki gidişatı içinde her hangi bir noktada da yardımcı olabilmektedir. Eşle ya da partnerle konuşabilmek ya da bazı şeyleri düşünebilmek adına terapiye zaman ayırmak yaygın olarak görünen bir durumdur. Evlilik terapisi, daha mutlu ve olumlu bir çözüm için uygun olan bir adımdır.


Etiketler


Yorumlar