Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Kefaret
Erkeğin Cinsel Yaşamı
Mutlu Yaşam Kılavuzu
Psikoterapistin El Kitabı
Aldatma ve Sadakatsizlik
Kadınca
Terapide Bir Gün
Aforizmalar
Erkekçe
Senden Nefret Ediyorum Ne Olur Beni Terk Etme
Boşalma, Orgazm ve Cinsel Doyum
Kadim Aşk Öğretileri
Mühürlü Beden
Yatak Efsaneleri
Sevemez Kimse Beni Benim Sevdiğim Kadar
10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi
Çaresiz Değilsiniz Çare Sizsiniz
İktidarsızlık
Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı
Vajinismus'un Üstesinden Gelmek
Erken Boşalmanın Üstesinden Gelmek
En İyi Terapistim Ben
10 Adımda Vajinismus Tedavisi

Eyvah Erken Boşalıyorum!

Eyvah Erken Boşalıyorum!


Cinsel hayatı aktif olan her on erkekten yedisi hayatının bir döneminde erken boşalıyor. Aslında tıp literatürlerinde sürekli olarak ya da yineleyici biçimde, çok az bir cinsel uyarılma ile ve erkeğin istemesinden önce boşalmanın olması olarak tanımlanan erken boşalma, kişiden kişiye veya çiftten çifte değişebilen bir kavram… Ancak erken boşalma cinsel ilişki denemelerinin %50'sinden fazlasında meydana geliyorsa ciddi bir cinsel uyum sorunu olarak kabul ediliyor. Bundan daha azı her erkekte dönemsel olarak görülebiliyor.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

OLUMSUZ DUYGULARA YOL AÇIYOR…

Birçok erkeğin ve çiftin mahrem yaşamını olumsuz yönde etkileyen erken boşalma, sıklıkla vajinaya giriş sırasında ya da hemen vajinaya girer girmez ortaya çıkıyor. Ancak en ileri halinde penis daha vajinaya girmeden veya penise herhangi bir uyarı olmadan yalnızca cinsel düşünceler bile dahi boşalmayı tetikleyebiliyor. Erken boşalmadaki önemli faktör, boşalmanın erkeğin ve partnerinin istediği süreden önce olması ve bunun cinsel ilişkilerinde ve ruhsal dünyalarında “cinsel tatminde azalma”, “suçluluk”, “utan甓hayal kırıklığı”“partneri mutlu edememe ve başarısız olma takıntısı” gibi sıkıntılara yol açması olarak biliniyor.

ERKEN BOŞALMA TEDAVİ EDİLEBİLİYOR…

Erken boşalma tamamıyla hayatın içinde ve anlaşılabilir bir durum, çünkü hayatta yapılan birçok şey seks ile ilişkili… Unutulmaması gereken şey, erken boşalma yüzde yüz tedavi edilebiliyor ve her erkek veya çift bu problemden kurtulabiliyor. Bunun için ilk önce erken boşalma probleminin varlığını erkeğin ya da çiftin kabul etmesi gerekiyor. İkinci olarak erken boşalmanın kendiliğinden düzelmeyeceğinin bilinmesi önem taşıyor. Üçüncü olarak bu problemi kökünden ve kalıcı olarak çözmeye erkeğin ya da çiftin istekli olması ve dördüncü olarak isebunun için bir cinsel terapite başvurmaları gerekiyor.

NEDEN OLUYOR?

Uygunsuz ortamlarda, yanlış düşünce ve duygularla mastürbasyon alışkanlığı, stres veya aşırı duygusal gerilim, beyindek kimyasal dengesizlik, partner ilişkisindeki çatışmalar, doğru bilinen yanlışlıklar, tecrübesizlik,  bazı ilaçlar ve bedensel hastalıklar erken boşalmaya yol açabiliyor. Problemin kökeni ne olursa olsun, erken boşalma zamanla ereksiyonu devam ettirememeye, cinsel isteksizliğe, partner ilişkisinde çatışmalara, ruhsal sıkıntılara ve istenilen anda boşalma sağlayamamaya yol açan boşalma refleksini kontrol edememeye yol açıyor.

BOŞALMA REFLEKSİ NEDİR?

Boşalma refleksi üretra ve prostat da başlıyor ve meninin penisten ve sperm kesesinden dışarıya fışkırmasına neden olan istem dışı kasılmalardan oluşuyor. Bu refleks “aşk kasları” adını verdiğimiz “pubococcygeus (PC) kasları” tarafından kontrol ediliyor. Bilinenin aksine çok özel tekniklerle boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrol zamanla sağlanabiliyor. Bunun için bir cinsel terapistin rehberliğinde aşk kaslarının doğru çalışması için uygun bir egzersiz programının özenle takip edilmesi gerekiyor. Problem serotonin ve dopamin reseptörleri arasındaki dengesizlikten kaynaklanıyor olsa bile, “aşk oyunları” adını verdiğimiz “ev ödevleri” ile erken boşalmanın üstesinden gelinebiliyor. Çünkü erken boşalmanın sebebi ne olursa olsun, aşk kaslarının güçlendirilmesi ve nefes kontrolüyle boşalma refleksi üzerinde bir denetim öğrenilebiliyor.

ÇÖZÜMÜ ÇOK KOLAY…

Erken boşalma çözümü en kolay cinsel sorunların başında geliyor. Erken boşalma sorunu yaşıyan erkeklerin veya çiftlerin cinsel yaşamlarını ve hayat kalitelerini arttırabilmeleri için bir cinsel terapiste, cinsel terapi almak için başvurmaları gerekiyor. Çünkü erken boşalma sadece psikolojik değil, psikolojik ve biyolojik faktörlerin birleşimi sonucu oluşan kompleks bir rahatsızlık olabiliyor. Muti-disipliner anlayış doğrultusunda erken boşalmayı değerlendiren bir cinsel terapistte, en kısa sürede bu sorunla erkeğin veya çiftin başa çıkmasını sağlayabiliyor. Buradaki en önemli husus serinkanlılığı korumak ve hemen müdahalede bulunmak… Genelde, zaman içinde problem daha da zorlaşıyor, içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor ve böyle bir durumda tedavi zorlaşabiliyor, aşırı stres ve huzursuzluklara yol açabiliyor.


Etiketler


Yorumlar