Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Kefaret
Erkeğin Cinsel Yaşamı
Mutlu Yaşam Kılavuzu
Psikoterapistin El Kitabı
Aldatma ve Sadakatsizlik
Kadınca
Terapide Bir Gün
Aforizmalar
Erkekçe
Senden Nefret Ediyorum Ne Olur Beni Terk Etme
Boşalma, Orgazm ve Cinsel Doyum
Kadim Aşk Öğretileri
Mühürlü Beden
Yatak Efsaneleri
Sevemez Kimse Beni Benim Sevdiğim Kadar
10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi
Çaresiz Değilsiniz Çare Sizsiniz
İktidarsızlık
Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı
Vajinismus'un Üstesinden Gelmek
Erken Boşalmanın Üstesinden Gelmek
En İyi Terapistim Ben
10 Adımda Vajinismus Tedavisi

Hamile Bakireler Çoğalıyor

Hamile Bakireler Çoğalıyor


Cinselliği hiç yaşamadan çocuk sahibi oluyorlar. Hiç seks yapmamasına karşın tüp bebek yöntemiyle hamile kalan bakire annelerin sayısı giderek artıyor. Sezaryenle hamile kalan kadınlar kızlık zarlarını anne olunca da koruyor. Yani normal doğum bile vajinismusa çare olmuyor.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

ARTIK ÇOCUK İSTİYORUM!

Eşim vajinismus ancak öyle olduğunu kabul etmek istemiyor. Onu yıllardır bir türlü doktora götüremedim. Artık çocuk sahibi olmak istiyorum. Eşimi seviyorum ve çocuğumun ondan olmasını arzu ediyorum. Ne yapabilirim?

Uzun yıllar vajinismus sorunu yaşayan çiftlerde çocuk sahibi olma isteği, başarılı bir cinsel ilişki yaşama isteği kadar yoğundur. Tüp bebek yöntemiyle anne olan vajinismuslu kadınların sayısı artıyor. Ancak biz sorunu tamamen çözmeden, danışanlarımıza bunu önermekte tereddüt yaşıyoruz. Bu anne adaylarının çoğu normal doğumdan korkup sezaryen yaptırıyor ve sorun sürüp gidiyor. Tedavi süresi, iyi ilişkileri olan ve motive edilmiş çiftlerde genellikle çok kısa. Ancak sürekli çatışan ve işbirliği yapamayan çiftlerde tedavi süresi biraz daha uzun oluyor.

VAJİNİSMUSUN TEDAVİSİ CİNSEL TERAPİ

13 yıllık evliyim. Vajinismus hastalığımdan dolayı eşimle cinsel ilişkiye giremedik. Defalarca doktora gittik fakat hiçbir bir sonuç alamadık. Hekimlere karşı güvensizleştik. Gitmediğimiz hacı, hoca ve medyum da kalmadı. Çocuk sahibi olmak istiyoruz. Sizce ne yapmalıyız?

Çaresizliğe düşen insanların bilim dışı çözümler araması sık rastlanan bir durumdur. Daha önceki tedavi denemelerinin başarısız olması, insanların hekimlere olan güvenini bir hayli azaltabiliyor. Tek seanslık tedaviler hakkında medyadan duyulanlar kafaya takılmamalıdır. Tek seanslık mekanik çözümler, gelecekte başka sıkıntılara yol açmaktadır. Vajinismusun tedavisi; 6–12 seans arasında değişen cinsel terapidir. Bundan önce çiftin bebek sahibi olmayı düşünmesi gerekir. Yardımcı üreme tekniklerini bu sorunu çözmeden önermem. Her geçen gün bakire annelerin sayısı artıyor ve onlar, bu sorunlarıyla anne oluyorlar.

EYVAH HAMİLEYİM!

Eşimle hiç cinsel ilişkiye giremedik çünkü ben her seferinde kasılıyorum. Eşimi seviyorum, bir şekilde seks hayatımız var ve ben hamile kalmışım. Bunu ona nasıl açıklarım. Ya onu aldattığımı düşünürse? Bu hamilelik nasıl oldu? Doğum beni bu hastalıktan kurtarır mı?

Vajinismus, kadınların hamile kalmasına engel değil. Bu hastalığa yakalanan kadınların yüzde 8'i zaten spermin vajinaya kaçması nedeniyle hamile kalıyor. Kişi normal doğum yapsa bile, daha sonra vajinismusu devam ediyor. Jinekologlar bazen doğum sırasında bunun geçebileceğini söylese bile, bu mümkün olmayabiliyor. Vajinismusun tedavisi basittir. Hamileyken de vajinismuslu kadın tedavi olabilir.


Etiketler


Yorumlar