Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Kıskançlık

Kıskançlık


Duygusal ilişkilerde kıskançlık, değer verilen bir ilişkiye yönelik üçüncü bir kişiyi tehdit olarak algılayarak, terk edilme ve kaybetme korkusuyla, güvensizlik, kaygı, öfke, değersizlik, çaresizlik, mutsuzluk, gibi yersiz ve gerekçesiz olumsuz duygu, düşünce ve tutumları kapsayan karmaşık bir psikolojik durumu ifade eder.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

Evrimsel psikolojiye göre kıskançlık, eşleri dışarıdan gelecek potansiyel tehditlere karşı uyaran uyum sağlayıcı bir tepkidir. Eşini korumak ve ona sahip çıkmak için bir araç olarak görülen kıskançlık insanoğlunun yazılımındaki bir hata değil, evrimleşmiş bir donanım özelliğidir. Evrensel bir insan deneyimi olan kıskançlık pek çok alana konu olur. Terapistler, kıskançlığın altında yatan nedenleri araştırırken, sosyologlar kıskançlıkta rol oynayan kültürel inançları ve değerleri, biyologlar da kıskançlığa etki eden fizyolojik faktörleri araştırırlar. Diğer yandan sanatçılar fotoğraf, resim, film, şarkı, şiir ve kitaplarında kıskançlık temasını işlerken, ilahiyatçılar da kıskançlık konusunda dini görüşleri aktarırlar.

KISKANÇLIĞIN TÜRLERİ...

Sahip olduğu sevgiyi kaybetme korkusu temeline dayanan kıskançlık, sevginin kendisi gibi çok güçlü bir duygudur. Eşler arasında yaşanan kıskançlık, kaynaklanma nedenlerine bağlı olarak üç gruba ayrılabilir:

(1) KISKANANIN ÖZELLİKLERİNDEN KAYNAKLANAN KISKANÇLIK

Kıskanan kişinin özgüven ve özsaygı eksikliği, olumsuz beden imgesi, yetersizlik duygusu gibi kendine ilişkin olumsuz duygu ve düşüncelerinden kaynaklanır.

(2) KISKANILANIN ÖZELLİKLERİNDEN KAYNAKLANAN KISKANÇLIK

Kıskanılan kişinin güzel veya yakışıklı, dışa dönük ya da cazibeli olmasından, eşine güven vermemesinden, daha önce yaşanan aldatma deneyimlerinden kaynaklanır. Yapılan araştırmalar yüksek statülü ve zengin erkeklerin eşleri ile güzel ve çekici kadınların eşlerinde kıskançlık oranlarının çok yüksek olduğunu gösteriyor.

(3) PATOLOJİK KISKANÇLIK

Patolojik kıskançlık, “Othello Sendromu” olarak da adlandırılan paranoid (aşırı şüpheci) bir durumdur ve çoğunlukla erkeklerde görülür. Eşin hayatı tamamen kontrol altına alınmaya çalışıldığı aşırı kıskançlık durumudur. Kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin çoğunun temelinde patolojik kıskançlık vardır.

ERKEKLER VE KADINLAR KISKANÇLIĞI FARKLI YAŞIYOR...

Kadınlar ve erkekler kıskançlığı farklı şekillerde yaşar. Kıskançlığın cinsiyete göre farklılaşması konusunda ABD’de yapılan bir araştırmada, farklı yaş, eğitim, kültür ve ekonomik düzeylerdeki gruplardan katılımcılara şu senaryolardan hangisine daha çok sinirlenecekleri soruluyor:(a) Eşiniz bir başkasıyla cinsel ilişkiye giriyor ama aralarında duygusal ilişki yok. (b) Eşiniz başkasıyla duygusal bir ilişkiye giriyor ama aralarında cinsel ilişki yok... (a) seçeneğine erkeklerin yüzde 54’ü, kadınları yüzde 35’i sinirlenirken, (b) seçeneğine erkelerin yüzde 46’sı kadınların yüzde 65’i sinirleniyor. Bu sonuçların da gösterdiği gibi kıskançlıkta odaklanılan konular da cinsiyetler arasında farklılık gösterir. Erkeklerde kıskançlık fiziksel aldatmaya odaklı iken, kadınlarda duygusal aldatmaya odaklıdır. Bu anlamda, kadın ve erkeklerin kıskançlık sonucundaki tepkileri de farklıdır. Kadınlar genellikle bağırmak, kavga etmek, sinir krizi geçirmek gibi pasif tepkiler verirken, erkekler, tehdit etmek, dövmek, yaralamak gibi saldırgan tepkiler verir; hatta patolojik kıskanma durumunda sonuç cinayete kadar gidebilir.

SEVEN KISKANIR MI?

“Seven insan kıskanır!” şeklindeki geleneksel algılamada kıskançlık, ilişkide sevginin ve bağların güçlü olduğunun göstergesi kabul edilerek olumlanır ve “azı karar, çoğu zarar” bir duygu olarak nitelendirilir. Diğer bir deyişle eşine önem verdiğini, değer verdiğini, onu kaybetmek istemediğini gösterir ölçüde kıskançlık, ilişkiye değer katabilir. Ancak dozunu aşan, aşırı derecede kıskançlık, tam tersi bir şekilde ilişkiyi olumsuz etkiler. Şüphe, çatışma, acı ve şiddeti doğurarak ilişkiye yarardan çok zarar getirir, ilişkinin sonlanmasına bile yol açabilir.

KISKANÇLIKLA BAŞA ÇIKMA YOLLARI...

Kıskançlık iki boyutludur; hem kıskanan hem de kıskanılan açısından olumsuz sonuçları vardır. Aşağıdaki öneriler eşinizi ve kendinizi kıskançlığın olumsuz sonuçlarından korumak için atabileceğiniz temel adımlardır; bunları kendinize göre geliştirerek kıskançlığı hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

(1) KISKANÇLIK DUYGUNUZLA YÜZLEŞİN...

Bu yıpratıcı duyguyu kontrol altına alabilmenin ilk yolu kıskançlığınızın farkında olmaktır. Bunun için gerçekten ilişkinizi tehdit eden bir durum olup olmadığını anlayın. Elinizde somut bir neden veya kanıt varsa bunu hiç vakit kaybetmeden eşinizle konuşun. Eğer herhangi bir somut neden yoksa duyduğunuz kıskançlığın sevdiğiniz birini kaybetme korkusundan kaynaklanan yersiz ve anlamsız bir duygu olduğunu bilin.

(2) DUYGULARINIZI NETLEŞTİRİN...

Kıskançlık duygunuzu her ortaya çıktığında sorgulayın. Kıskançlık duymanıza yol açan şeyleri belirlemeye çalışın. Kıskançlık yüzünden öfke ya da korku hissettiğinizde, "Şimdi böyle hissetmeme neden olan şey ne?" diye sorun ve nedenlerini belirleyin. Örneğin; kendinize ya da eşinize güvensizlik, kendinizi beğenmeme, eşinizin çekici ya da dışa dönük, sosyal biri olması, o gün eve geç gelmesi ya da aradığınızda cep telefonunu açmaması vb. olabilir. Bu belirlemeleri yaparken kendinizi kandırmayın, dürüst olun ve tüm duygularınızı açıkça ortaya koyun. Kıskançlığınızı nedenlerini anında belirlemeye başladığınızda, olumsuz duygulara kapılmadan önce bunları kontrol altına alarak yapıcı adımlar atabilirsiniz.

(3) EMPATİ KURUN...

Kıskançlık duygunuzun ve bunun sonucundaki davranışlarınızın eşinize etkilerine yakından bakın ve kendinizi onun yerine koyun. Sürekli ne yaptığının, nereye gittiğinin sorgulanmasının, her an takip altında olmasının ne kadar sinir bozucu, yorucu ve boğucu olduğunun farkına varın.

(4) KISKANÇLIĞI KÖRÜKLEMEYİN...

Kıskançlık tepkilerinin altında çoğunlukla yanlış ve asılsız inançlar yatar. Örneğin; “Beni bırakıp başka birine gidecek. Artık beni sevmiyor. Benim yerime aşka birini tercih etti.” vb... Bu tür düşüncelerin abartılı ve yersiz olduğu konusunda kendinize telkinde bulunun. Unutmayın, düşüncelerinizi değiştirmeden davranışlarınızı değiştiremezsiniz. Olumsuz düşüncelerinizi olumluya çevirebildiğiniz ölçüde kıskançlık duygusunu kontrol altına alabilirsiniz.

(5) ÖZÜR DİLEYİN...

Kendinize hâkim olamayıp kıskançlık krizine girdiğinizde eşinizden özür dileyin. Bunun için çok dokunaklı bir konuşma yapmanız gerekmez. Örneğin; "Bu yaptıklarım için gerçekten üzgünüm. Elimde olmadan bazen kıskançlıkla hareket ediyorum, özür dilerim.” demeniz yeterli. Böylece sırf kendi duygu ve düşünceleriniz yüzünden eşinizi cezalandırmak istemediğinizi hem kendinize hem ona anlatmış olursununuz. Ayrıca eşinizle bu duruma neden olan o anki olayı konuşup yersiz şüphe ve düşüncelerinizden de kurtulma fırsatı yaratmış olursunuz. Bu da kıskançlık döngüsünü kırmaya başlamanıza yardımcı olacak önemli bir adımdır. Tüm bunları yaptıktan sonra halen kıskaçlık kâbusuyla boğuşmaya devam ediyorsanız, mutlaka bir psikoterapistten profesyonel destek almanız gerekiyor demektir.

SONUÇ OLARAK...

Sonuç olarak kıskançlık baharat gibidir, azı karar çoğu zarardır. DuyguIarın en zalimlerinden biri oIduğu kadar, en aIdatıcısı da olan patolojik kıskançlık ise, insanı aIçaItan, değersizlikle yükleyen ve küçüIten bir duygudur. Bu nedenle başkasının baIını kendi ağzınıza zehir etmek olan patolojik kıskançlık, güve gibidir, insanın ruhunu kemirir, keskin sirke gibidir, küpüne zarar verir...


Etiketler

kıskançlık kıskançlık testi kıskançlıktan kurtulma kıskançlık tumblr kıskançlıkla ilgili sözler kıskançlık mesajları kıskançlıktan kurtulma duası kıskançlık krizi kıskançlık ekşi kıskançlık tedavisi kıskançlık paranoyası kıskançlık oyunları kıskançlık teoman kıskançlık ile ilgili ayetler kıskançlık ayet kıskançlık akor kıskançlık aşk sözleri kıskançlık animasyon kıskançlık analizi kiskanclik anlamli sözler kıskançlık atasözü kıskançlık ayetleri kıskançlık aşk kıskançlık atasözleri kıskançlık ben bilmem eşim bilir kıskançlık bu zayıflık anında kıskançlık bu zayıflık anında bir aşkın komasında kıskançlık bulmacada kıskançlık bulmaca sözlüğü kıskançlık bir hastalık mıdır kıskançlık boşanma kıskançlık bilinçaltı kıskançlık belirtileri kıskançlık belirten sözler kıskançlık capsleri kıskançlık cinayetleri kıskançlık caps kıskançlık cinayeti kıskançlık cümleleri kiskanclik cekememezlik kiskanclik cesitleri kiskanclik cozumu kıskançlık can yücel kiskanclik cekememezlik bulmaca kıskançlık çeşitleri kıskançlık çözümleri kıskançlık çekememezlik kıskançlık çekememezlik bulmaca kıskançlık çakılı kazıktır serde kıskançlık çözüm yolları kıskançlık çareleri kıskançlık çizgi film kıskançlık çeviri kıskançlık çekememezlik haset kıskançlık duası kıskançlık duygusu kıskançlık dinimiz islam kıskançlık duygusu nedir kıskançlık durumları kıskançlık diyalogları kıskançlık derecem kıskançlık davranışları kıskançlık dereceleri kıskançlık deneme kıskançlık erkek kıskançlık eş anlamlısı kıskançlık erkeği nasıl etkiler kıskançlık erkeği sıkar mı kıskançlık engelleme kıskançlık evliliği bitirir mi kıskançlık erkekler kıskançlık esprileri kıskançlık evlilik kıskançlık filmleri kıskançlık filmi kıskançlık facebook kıskançlık fotoğrafları kıskançlık freud kıskançlık filmi izle kıskançlık film izle kıskançlık fesatlıkla ilgili sözler kıskançlık falan değil ki bu kıskançlık fesatlık sözleri kıskançlık genetik mi kıskançlık güzel sözler kıskançlık görseller kıskançlık günahmı kıskançlık güven eksikliği değil sevgi fazlalığıdı kıskançlık güvensizlik midir kıskançlık giderme duası kıskançlık gideren dua kıskançlık geçermi kıskançlık giderici dua kıskançlık hakkında kıskançlık hikayeleri kıskançlık haberleri kıskançlık hastalık mıdır kıskançlık haset kıskançlık hormonu kıskançlık hakkında hadisler kıskançlık hakkında bilgi kıskançlık hikayesinin özeti kıskançlık hikaye kıskanclık ıle ılgılı sozler kıskanclık ıle ılgılı hadısler kıskançlık ın anlamı kıskanclık ıcın dua kıskançlık ıle ılgılı sıırler kıskanclık ıle ılgılı kompozısyon kıskanclık ıle ılgılı sıır kıskanclık ıcın okunacak dua kıskanclık ıle ılgılı ayet kıskanç ın anlamı kıskançlık ile ilgili kıskançlık ile ilgili sözler kıskançlık için dua kıskançlık ile ilgili hikaye kıskançlık ile ilgili hadisi şerifler kıskançlık ile ilgili fabl kıskançlık izle kıskançlık ile ilgili kompozisyon kısa kıskançlık ile ilgili şarkılar kıskançlık ile ilgili kompozisyon örnekleri jaluzi kıskançlık jaluzi kıskançlık mı kıskançlık kompozisyon kıskançlık konulu filmler kıskançlık krizinden kurtulma kıskançlık kötüdür kıskançlık kavgaları kıskançlık kitabı kıskançlık konulu hikaye kıskançlık krizi ekşi kıskançlık komik sözler kıskançlık la ilgili sözler kıskançlık la ilgili şiirler kıskançlık la ilgili hadisler kıskançlık lafları kıskançlık la ilgili kompozisyon kiskanclik la ilgili atasozleri kıskançlık la ilgili ayetler kıskançlık la ilgili hikayeler kıskançlık lyrics kıskançlık la ilgili hikaye kıskançlık metni kıskançlık mesajları uzun kıskançlık metini kıskançlık manileri kıskançlık makaleleri kıskançlık makale kıskançlık metni kodu kıskançlık mektubu kıskançlık meditasyonu kıskançlık nedir kıskançlık nasıl yok edilir kıskançlık nasıl engellenir kıskançlık nedir kısaca kıskançlık nasıl yenilir kıskançlık nedenleri kıskançlık nasıl anlaşılır kıskançlık nedir insanlar neden kıskanır kıskançlık nasıl bastırılır kıskançlık normal mi kıskançlık on tumblr kıskançlık olumlaması kıskançlık onedio kıskançlık olumlamaları kıskançlık oyunu oyna kıskançlık obsesyonu kiskanclik ozlu soz kiskanclik ornekleri kiskanclik ozlu sozler o ses türkiye kıskançlık kıskançlık öyküsü kıskançlık ömer seyfettin kıskançlık özlü sözler kıskançlık ölçeği kıskançlık özgüven eksikliği kıskançlık örnekleri kıskançlık özür sözleri kıskançlık ölçer kıskançlık öyküleri kıskançlık öyküleyici anlatım kıskançlık psikolojisi kıskançlık pdf kıskançlık problemi kıskançlık paranoyası belirtileri kıskançlık problemi nasıl çözülür kıskançlık paranoyası tedavisi kıskançlık paranoyası nasıl tedavi edilir kıskançlık paranoyası ve tedavisi kıskançlık psikiyatri kıskançlık resimli sözler kıskançlık resmi kıskançlık replikleri kıskançlık ruhun hastalığıdır kıskançlık romanı kıskançlık rüyada kıskançlık risale kıskançlık rengi nedir kıskançlık roman kıskançlık rengi kıskançlık sözleri kıskançlık sözleri msn nickleri kıskançlık seviyem kıskançlık sözleri hayko kıskançlık sözleri aşk kıskançlık sahneleri kıskançlık sözlük kıskançlık sorunu kıskançlık seviyem caps kıskançlık söz kıskançlık s kıskançlık şiirleri kıskançlık şarkı sözleri kıskançlık şakaları kıskançlık şarkıları kıskançlık şiirleri can yücel kıskançlık şiirleri ünlü şairlerden kıskançlık şiirleri kısa kıskançlık şarkıları youtube kıskançlık şüphecilik kıskançlık şeytandandır kıskançlık testi onedio kıskançlık terapisi kıskançlık takıntısı kıskançlık testi yap kıskançlık türleri kıskançlık tdk kıskançlık tanrıçası kıskançlık uzman tv kiskanclik uzerine ozlu sozler kıskançlık uğruna izle kıskançlık uğruna full izle kiskanclik uzerine kıskançlık uğruna kıskançlık uludağ sözlük kiskanclik uzerine yazilar kıskançlık uğruna film izle kiskanclik uzerine hadisler vücudumun 100 ü kıskançlık kıskançlık üzerine kıskançlık üzerine sözler kıskançlık üzerine şiir kıskançlık üzerine şarkılar kıskançlık üzerine kitaplar kıskançlık üzerine hadisler kıskançlık üzerine filmler kıskançlık üzerine makaleler kıskançlık üzerine hikayeler kıskançlık üzerine aşk mektubu kıskançlık ve haset kıskançlık vikipedi kıskançlık vine kıskançlık ve beyin kıskançlık ve kibir ile ilgili sözler kıskançlık ve zararları kıskançlık vaaz kıskançlık ve hasetten kurtulmak için dua kıskançlık videoları kıskançlık ve güven arasındaki fark kıskançlık yazıları kıskançlık youtube kıskançlık yapmamak için dua kıskançlık yapan erkek kıskançlık yüzünden ayrılmak kıskançlık yapmamak için ne yapmalıyız kıskançlık yapanlara sözler kıskançlık yüzünden kavga ettik kıskançlık yüzünden biten ilişkiler kıskançlık yalan ve iftiranın kişiye ve topluma ve kıskançlık zıt anlamlısı kıskançlık zararları kıskançlık zararlı mıdır kıskançlık zararlı mıdır neden kıskançlık zararları nelerdir kıskançlık zararlı bir duygu mu kıskançlık zararlı mıdır kompozisyon kıskançlık zararlı bir duygudur kıskançlık zayıflık anında kıskançlık zor zanaat 0-6 yaş kıskançlık kıskançlık (1994) izle kıskançlık (1994) kıskançlık 1994 filmi izle kıskançlık 1994 film izle kıskanç 1942 1 kadın 1 erkek kıskançlık vücudumun 100 kıskançlık 2013 kıskançlık sözleri 2014 kıskançlık sözleri kıskanç 2004 kıskançlık dedektifi 2 kıskançlık mesajları 2013 kıskançlık ile ilgili 2 kıtalık şiirler sims 2 kıskançlık kıskançlık ile ilgili 2 ayet kıskançlık ile ilgili 2 kıtalık şiir 2 yaş kıskançlık 2. bebek kıskançlık 2 yaş çocuğunda kıskançlık 2 5 yaş kıskançlık kıskançlık dedektifi 3 sims 3 kıskançlık 3 yaş kıskançlık 3 kadının kıskançlık kavgası kamerada 3-4 yaş kıskançlık 4 yaş kıskançlık 4 yaş çocuğunda kıskançlık 5 yaş kıskançlık 5 yaş çocuğunda kıskançlık 5 er beşer kıskançlık 6 yaş kıskançlık vücudumun 70'i kıskançlık kanal 7 kıskançlık vücudumuzun 70 i kıskançlık 7 yaş kıskançlık 7 büyük günah kıskançlık 8 yaş kıskançlık 8.sınıf kıskançlık ile ilgili kompozisyon

Yorumlar