Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Uykuda Seks - Seksomnia

Uykuda Seks - Seksomnia


İngiltere’nin Leicester kentinde 18 yaşında bir genç, kanepede uyuyakalan 16 yaşındaki arkadaşına tecavüz ettiği iddiası ile mahkemeye verilmişti. Mahkemede suçlamaları reddeden genç, olay sırasında uyuyor olduğunu, seksomnia hastalığından mustarip olduğu için yaptıklarından sorumlu tutulamayacağını söylemişti.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

Olay iki gencin ortak bir arkadaşlarının evinde film izledikten sonra gerçekleşmişti. Yasal nedenlerle ismi basına açıklanmayan 16 yaşındaki mağdur mahkemede, “Arkadaşlarımızla birlikte film izledikten sonra ben kanepede uyuyakaldım. O ise yerde bir uyku tulumunda yatıyordu. Gece gözlerimi açtığımda  üzerimdeydi. Çoraplarımı ve külotumu indirmiş bana tecavüz ediyordu. Onu itip kendimi kurtardım!” demişti. Ayrıca benzer bir olay yine İngiltere'de yaşanmış ve uykusunda seks yaptığı genç kıza tecavüz ettiği iddia edilen 43 yaşındaki Stephen Lee Davies beraat etmişti. Bu tür haberlerle gündeme gelen ve “uykuda seks” olarak bilinen “seksomnia”; “uyku halindeyken kontrolsüz bir şekilde cinsel ilişkiye girme” veya mastürbasyon yapma ihtiyacı hissetme” olarak tanımlanır ve bir tür uykuyla uyanıklık arasında kalınan uyurgezerliktir. Bu nedenle seksomnia'ya uyursevişirlik de denir. İlişkileri olumsuz etkileyebilen bu hastalığa sahip kişiler, genellikle suçluluk duyarlar, durumlarından utanırlar ve doktora başvurmazlar. Ancak seksomnia’nın, korkulacak ya da utanılacak bir yanı yok. Bu nedenle, seksomnia olduğunu fark eden birey bunu partneriyle paylaşarak mutlaka bir terapiste ya da hekime başvurmalıdır.

HIZLANDIRICI VE TETİKLEYİCİ FAKTÖRLER…

Aşırı baskı altında olma, yoğun iş temposu, düzensiz beslenme, alkol alışkanlığı, kilolu olma, stres ve uykusuzluk, henüz bir tedavisi olmayan hastalığa hızlandırıcı ve tetikleyici faktörler arasında sayılabilir. Çoğunlukla erkeklerde görünen bu hastalık günümüzde kadınlara da sıçradı…

SEKSOMNİA KİŞİNİN ELİNDE OLAN BİR DURUM DEĞİLDİR!

Nedeni ve tedavi yolları hala bulunamayan seksomnia hastalığı son 3 senedir bir hayli üzerinde çalışılan patolojik bir vakadır. Seksomnia’nın altında yatan nedenlerin bulunamayışında, bu durumdan utanan hastaların hekimlere başvurmak istememesi etkendir. Çoğunlukla kontrol altına alınamaması ve yarı uyku halinde baş gösteren cinsel ilişki eyleminin hatırlanmaması hastaları endişe içine sürüklüyor. Bunun aksine, bu eylemi uyanıkken yapılan sekse tercih edeceklerin de olduğunu rahatça söyleyebilirim. Böyle düşünenler seksomnia’yı alkol sonrası yaşanan ilişki gibi rahat ve doğal bir eylem olarak görüyor olabilirler. Bu nedenle, kontrol edilemediği, kasılma yaşanmadığı ve hatırlanmadığı için olumsuz yargıların da olmayacağını düşünerek rahat bir cinsel birleşme yaşamak ve bunu tercih etmek isteyenler olabilir. Ancak seksomnia kişinin elinde olan bir durum değildir ve bir hastalıktır.

UYKUDAKİ BİR ERKEK UYANIK BİR KADINA TECAVÜZ EDEMEZ…

Bilindiği gibi insan zihninin çeşitli katmanları vardır. Uykuda kapanan “bilinç”, kişinin farkında olduğu bölümdür ve zihnin düşünen, yargılayan, mantık kuran ve karar veren kısmıdır. Yani kişinin kiminle seviştiğini bildiği ve bu sevişmenin sorumluluğunu alabildiği kısımdır. En önemli özelliği, seçim yapabilme ve karar verebilme yetisidir. Eylemleri yönetmesi ve karar vermesi gereken bilinçtir. Ama esas büyük parça, buzdağının görünmeyen kısmında bilinçdışındadır. “Bilinçdışı” kişinin farkında olmadığı bölümdür ve zihnin haz ve elem prensibine göre çalışan kısmıdır. Yani kişinin kiminle seviştiğini bilmediği ve bu sevişmenin sorumluluğunu alamayacağı kısımdır. Uyanıkken veya uykudayken devamlı çalışan ve hiç kapanmayan bilinçdışının en önemli özelliği, haz verici eylemleri isteme ve bilinci etkileme yetisidir. Mahkeme tutanaklarına göre, adı açıklanmayan kız öğrenci, Davies'in evinde ve yatağında kendi isteğiyle yatmış ve gece uyandığında Davies'in kendisiyle cinsel ilişkiye girdiğini fark etmiş. Bu nedenle hem Davies hem de genç kız aynı yatakta yattıkları için, bilinçdışı seviyede birbirlerini arzulamış ve birlikte olmuş olabilirler. Çünkü aynı yatakta yatmak bilinçdışında yer alan libidoyu harekete geçirmiş olabilir. Ayrıca Davies, bilinçdışı seviyede genç kızı eski karısının yerine koyarak sevişmiş de olabilir. Ayrıca “uykuda tecavüz” durumu da  söz konusu değildir. Çünkü tecavüz zorla ve tek tarafın isteğiyle olur. Cinsel istek denetlenebilir, yönlendirilebilir, ertelenebilir bir dürtüdür. Tecavüzde, saldırgan cinsel davranışta, bazı cinsel motifler olmakla birlikte, temel etken öfke, düşmanlık ve gücün ifade edilmesidir. Kısaca, tecavüz cinselliğin değil, saldırganlığın ifadesidir. Ancak bir kadınla onun isteği dışında kurulan tüm cinsel yakınlıklar tecavüzdür. İçki veya başka bir ilaç-madde etkisi altında olarak veya uykuda sevişerek, cinsel bir yakınlık kurmakla ilgili karar verebilecek durumda olmayan bir kadınla kurulan ilişkiler de tecavüzdür. Ancak uykudaki bir erkeğin uyanık bir kadına tecavüz etmesi söz konusu değildir. Ayrıca 18 yaşındaki erkeğin kanepede uyuyakalan 16 yaşındaki kız arkadaşına tecavüz ettiği iddiası da bu açıdan bakıldığında gerçekçi değildir. Bu nedenle bu vakalar, hem bir uyku bozukluğu hem seksomnia hem de sadece basit bir libido aktarımı olabilir. Vakaları ayrıntılı değerlendirmeden karar vermek çok zor.


Etiketler


Yorumlar