Online Terapi

Zamanın ruhu psikoterapistleri yüz yüze psikoterapinin dışında psikolojik danışmanlık ve destek verecekleri yeni sistemlere yönlendiriyor. İnternet üzerinden yapılan “online terapi” ve telefonla yapılan terapi “teleterapi”; bulunduğunuz yerden ayrılmadan bir psikoterapiste ulaşabileceğiniz ve psikolojik destek alabileceğiniz en sağlıklı ve pratik yöntemler olarak ön plana çıkıyor. Online terapinin ve teleterapinin etik kurallarının belirlenmesi için yönetmelik bazında ilk ciddi çalışmalardan birini Psikoterapi ve Psikoterapistler Derneği (PSİKODER) yapmaktadır. PSİKODER, her zaman yüz yüze yapılan görüşmeleri önermektedir ancak “online terapi” ve online randevu” hizmeti sadece mecbur kalınan durumlar için çok özel bir seçenektir. Corona virüs salgını nedeniyle yüz yüze görüşme imkanı olmayan, psikoterapiye daha önce en az bir kere gelmiş ve halen görüşmeleri devam eden bireyler için online terapi ve online randevu hizmeti önerilmektedir. Online terapi ve online randevu sayesinde nerede olursanız olun “skype” gibi “online iletişim kanalları” aracılığıyla “45 dakika” görüşme yapabilirsiniz.

EVDEN PSİKOLOJİK DESTEK ALMAK MÜMKÜN!

Corona virüs salgınının dünyadaki tüm taşları yerinden oynattığı şu günlerde hem fiziksel sağlığımız hem de ruhsal sağlımız hiç olmadığı kadar risk altındadır. Alınan yalıtım tedbirleriyle herkesin evlerine kapanması birçok kişide çaresizlik duygusunun ve umutsuzluğun artmasına neden yol açmıştır. Pek çok kişide oluşan panik havasının yarattığı “coronayak ruh hali” ve “coronafobi” psikolojik destek alma ihtiyacının artmasına neden olmaktadır. Bu anlamda online terapi veya teleterapi imkânı, hem mevcut durumda yaşanan psikolojik sıkıntılar için uzman desteği alma hem de psikoterapi sürecinde olan kişilerin terapilerine devam etmeleri için en iyi seçenek olarak görülmektedir.

ONLİNE TERAPİ NEDİR?

Online terapi, klinik olarak psikolojik tedavi ve takiplerinin sürdürülmesi için kullanılmaktadır. Bireylerin duygusal ve davranışsal sorunlarının çözümünü, ruh sağlıklarının geliştirilmesini ve korunmasını amaçlayan birçok psikoterapi uygulaması online terapi ile de gerçekleştirilebilmektedir. Bu nedenle online terapi, coronayak ruh hali, coronafobi, cinsel işlev bozuklukları, evlilik ve ilişki sorunları, obsesif kompulsif bozukluk, fobiler, panik bozukluk, travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, anksiyete, bağımlılıklar, yeme bozuklukları, kişilik bozuklukları, uyku bozukluklarının tedavisinde uygulanabilmektedir. Corona virüs salgını nedeniyle yakın temasta bulunmamanın önemli olduğu şu günlerde online terapi ile ruh sağlığı hizmeti alınabilmesi büyük bir avantajdır.

KİMLER ONLİNE TERAPİ ALABİLİR?

Online terapi, psikoterapi seanslarının telefon, tablet ya da bilgisayar gibi iletişim araçları aracılığıyla uzaktan yapılmasıdır. Online terapi randevusu alınarak belirlenen gün ve saatte Skype, WhatsApp gibi görüntülü görüşme olanağı sunan programlar aracılığıyla tıpkı terapistin ofisinde yüz yüze konuşuyor gibi karşılıklı görüşme yoluyla terapi seansı gerçekleştirilir. Zaman veya mesafe nedeniyle düzenli tedavi seanslarına kolayca ulaşamayan kişilerin psikoterapi almasını sağladığı için tüm dünyada giderek artan bir şekilde uygulanan online terapi, dünyayı büyük bir tehdit altında bırakan corona virüs salgını nedeniyle daha çok önem kazanmıştır. Psikoterapi veya psikolojik danışmanlık sürecinde yüz yüze görüşme tercih edilir olmakla birlikte, salgın nedeniyle kişisel korunmanın çok büyük önem taşıdığı günümüzde online terapi, kişilerin kendi güvenli konfor alanlarının dışına çıkmadan ihtiyaçları olan psikolojik desteğe kolayca ulaşabilmelerini sağlaması açısından içinde bulunduğumuz koşullardaki en iyi seçenektir.

Call Now ButtonBİLGİ HATTI