Vajinismus Tedavisi

 

 

Cinsel terapistler, Tanrılığa soyunmadan sadece bir rehber, bir yoldaş, bir danışman olduğunun farkında ve kimseyi kurtaramayacağının bilincinde olmalıdırlar. Çünkü cinsel terapist bir Tanrı değildir, Mesih değildir, gizli güçleri olan bir evliya hiç değildir. Dürüst ve samimi bir insandır. Bu nedenle etik değerlere saygılı, bilimsel, kolay, hızlı ve kesinlikle ağrısız olan ve başarı oranı oldukça yüksek olan tedavi yaklaşımlarımızın özü, çiftin tedavinin sorumluluğunu almasıdır. Çift birlikte inanmalı, istemeli ve başarmalıdır. Biz cinsel terapist olarak sadece çiftin başarılarına vesile olabiliriz. Bu nedenle çifte ilk görüşmede şunlar söylenmelidir:

"Ben vajinismusla savaşınızda size rehberlik yapabilirim, kendinizi iyi etmenize vesile olabilirim. Çünkü işi siz yapacaksınız, sorumluluk sizin, tedavinin de, buraya gelip-gitmenin de, başarının da başarısızlığında, çünkü kişi, “ben kurtarılmalıyım, biri beni kurtarsın” dediği zaman zavallı ve aciz olduğunu kabul etmiş olur, vajinismusta devam eder. Ama “ben kendimi kurtarmak istiyorum, inançlıyım, kararlıyım, ama ne yapacağım konusunda bir rehbere ihtiyacım var” derseniz işte o zaman biz varız. Ama asla kurtarıcı değiliz. Kurtarıcı olsam benim adım, İsa olurdu, Mesih olurdu. Tanrı olurdu. Ama ben bir insanım, bir kulum. İnsansam kimseyi kurtaramam. Ancak kişi kendi içindeki gücü fark ederek kendini kurtarabilir. Her insanın içinde bir güç vardır. Kişi farkında olmadan bu gücü kendini yıkmak için, kendini hasta etmek için bilinçdışı olarak kullanıyor olabilir. Terapistin görevi bu gücü ve bu gücün hatalı kullanıldığını hastasına göstermektir. Ardından bu güçle kendini nasıl iyi edeceği konusunda hastasına yol gösterebilir. Çaresiz değilsiniz, çare sizsiniz."

Terapistle çift arasında samimiyete ve saygıya dayalı gerçek bir ilişkinin kurulması hedef alınmalıdır. Her türlü terapide olduğu gibi cinsel terapinin de temel dayanağı terapide iş birliği yani terapist ile çiftin, mevcut sorunları çözmek için birlikte çalışmasıdır. Çünkü hasta içindeki gücü kendini yok etmek için, kendini hasta etmek için bilinçdışı olarak kullanmaktadır. İşte bu güç hasta tarafından fark edilirse kendini yeniden var etme, kendini iyileştirme içinde kullanılabilir. Yani ancak hasta cinsel terapistinin bilgilendirmesiyle kazandığı iç görü ile kendine yardımcı olabilir, kendini iyi edebilir, cinsel terapist ise buna vesile olur. Bir başka deyişle cinsel terapinin amacı hastanın kendisini iyi etmesine yardımcı olma için iş birliği yapmaktır. 

Tedavi sürecinde klasik psikoterapi ve cinsel terapi teknikleri, bilişsel yeniden yapılandırma, parmak egzersizleri, hipnoz veya EFT kullanılabilir. 

Cinsel öyküsü alınan çift daha önce bir jinekologa muayene olmadıysa; öncelikle başta vajina olmak üzere dış genital sistemleri, herhangi bir girişim yapılmadan, ağrı ve acı vermeden, sadece elle ve dışardan gözle bakılarak muayenesi edilir ve kasılma düzeyi saptanır. 

Ruhsal ve cinsel bilgilendirmeler ile vajinismus konusundaki bilgi eksiklikleri ve yanlışları düzeltilir, bilişsel yeniden yapılandırma sağlanır. İlk cinsel deneyim, güzel sevişme, haz alma, penis, vajina ve kızlık zarı hakkında cinsel eğitim verilir.

Daha sonrasında da hasta önce ayna tutma egzersizi ile kendi cinsel organlarını keşfeder, ardından mastürbasyon egzersizi ve bireysel parmak egzersizlerini yapar. Bu aşamaları geçen hasta eşli parmak egzersizlerine geçer ve ardından da sınırlı penis girişi egzersizleriyle cinsel birleşme aşamasına geçer. Son aşamada ise hazza yönelik çalışmalar yapılır. Tüm aşamalarda gerekli görüldüğünde hipnoz ve hipnoterapi teknikleriyle hastanın rahatlaması, gevşemesi ve bilişsel yeniden yapılandırılması ile hipnoz altında cinsel ilişki deneyimin yaşantılandırılması yapılır. Penis vajina birlikteliği önce zihinde gerçekleştirilir. Çünkü sorun hastanın bilinçdışı zihnindedir ve tedavide zihinseldir. Sorunlu olan vajina değildir, sorunlu olan bilinçdışı korkulara boyun eğen bilinçli zihindir.

Vajinismus gerçekte negatif bir hipnoz halidir. Vajinismus bilinçdışından kaynaklanan bir korunma mekanizması olduğu için, hipnozla tedaviye en yatkın durumlardan biridir. Vajinismus hali başlı başına bir hipnoz halidir. Hipnozu, hipnoz tedavisiyle bozmak ise daha kolaydır. Hipnoz bilinçdışına cinsel birliktelik sırasında tehlikeli bir durum olmadığını göstermek ve cinsel ilişkiyi öğretmek için kullandığımız bir araçtır. Çünkü bilinçdışı için cinsel birleşmenin ve bunun yarattığı korkuların çok anlamlı bir nedeni ya da nedenleri vardır. Bilinçdışı aslında hastamızı derin devlet gibi korumaktadır, yani o kişi için anlamlı bir iyi niyeti vardır ve hala sürmekte olan bir tehlike durumu mevcuttur. Bu nedenle hipnozla geçmişte bu korkuyu yaratan olaylara ulaşma şansımız vardır. Vajinismus duygusal bir olaya bedensel bir tepkidir. Sonuçta vajinismusta neden ne olursa olsun kendini ifade edememiş bir korku mevcuttur, bilinçdışının korkulan şeyden bir koruması vardır. İlk cinsel deneyimine ve geleceğe yüklenmiş bir korkudur. Bilinçdışında hayallerle gerçek aynı şekilde kodlanır. Bu kodlama aynılığı bir taraftan vajinismus gelişmesine neden olurken öte taraftan da hipnoz tedavisinde son derece işe yarayan ve tedaviyi gerçekleştiren bir araç olabilir. Bir sorunu hayalde de olsa, hipnoz halindeyken bilinçdışında çözüldüğünde, bu olay gerçekte de çözülmüş olur. Hipnoz çalışmalarında ilk yapılacak şey, korkunun ifadesi ve boşaltılmasıdır. Korku uyandırılır ve bilinçdışından ilk olaya gitmesi istenir. Sonra bilinçdışında oluşan inancın yeni bir bakış açısına kavuşturulması aşamasına geçilir.

Vajinismus Tedavisinde Hastaların Dikkat Etmesi Gereken Konular 
Yaklaşık bir saatlik bir görüşme ve muayene sonrası hastalardan yalnızca normal muayene ücreti alınır. Tedaviye (terapiye) karar veren hastalardan ise tek bir tedavi ücreti yani paket ücret alınır ve tedavi süresince ilave bir bedel istenmez.
-Vajınismus hastalarına uygulanan tedaviler standart değildir, kişiye özeldir. Bizim için hastalık yoktur, hasta vardır
-Vajinismus %95 oranında psikolojik sorunlara bağlıdır. Ancak %5 oranında vajina veya kızlık zarının anormal yapılarından dolayı da ortaya çıkabilir. Bu vakalarda bir takım cerrahi girişimler yapılır.
-Tedavide başarıyı ve tedavi sürecini etkileyen en önemli faktör çiftin birbirini sevmesi, sağlıklı bir iletişimlerinin olması, kendilerine, tedaviyi yürüten cinsel terapiste ve tedavi yöntemlerine karşı duydukları güvendir. Güven olmadan cinsel terapi başarı ile sonuçlanmaz. 
-Tedavinin adet dönemine denk gelmemesi için, adetin bittiği gün tedaviye başlaması tercih edilir.
Önemli olan ilk görüşmede çiftin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi ve tedavi seçeneğine karar verilmesidir. İlk görüşme sonrası, vajinismus düzeyi, tedavinin maliyeti ve hangi tedavi seçeneğinin kullanılacağı çiftlere net olarak söylenmelidir.  
Tedavi mutlaka eşle beraber olmalıdır. Çünkü vajinismus sadece kadının bir sorunu değildir, çiftin ortak bir sorunudur. Cinsel ilişkinin sağlıklı ve mutlu bir şekilde yapılabilmesi için çiftin birlikte sorumluluk alması ve katkı vermesi gerekir. 
Deneyip de başarısızlıkla sonuçlanan her tedavi girişimi çifti dipsiz bir kuyuya doğru sürükler, umutlarını kırar, tedaviyi güçleştirir. 
-Tedavinin sonlarına doğru genellikle eşlerin arası açılmaya başlayabilir ve sık sık kavga edebilirler, buna dikkat edilmesi gerekir. 
-Hasta çift uygulanan tedaviyle sağlıklı bir cinsel hayata kavuşabilir. 
-Vajinismusu mekanik olarak çözmek yetmez. Çifte sağlıklı ve mutlu bir cinsel hayat sunmak için tedavide iki aşama izlenir. 1. aşamada cinsel birleşmenin olmasını hedefleriz. 2. aşamada ise cinsel ilişkiden zevk alma ve orgazm olma teknikleri öğretilmelidir.
-Tek seansta tedavi edilemeyecek kadar önemli ve büyük bir sorun olan vajinismus tedavisi için günlerce beklemek doğru değildir. Cinsel terapistten randevu alarak ilk görüşmeye gitmek tedavinin %50’si demektir. İlk görüşme sonrasında aşağıdaki tedavi seçeneklerinden birine çift ve cinsel terapist olarak birlikte karar verililir. Vajinismus tedavi seçenekleri şunlardır:

3 Günlük Yoğunlaştırılmış Semptom Odaklı Cinsel Terapi
-Sadece Evre 1 ve Evre 2 Vajinismus hastaları için geliştirilmiş bir tedavi seçeneğidir. Yani dış genital organlarına, vajinalarına ve vajina içine dokunabilen, ağır kasılması olmayan vakalarda kullanılır. 
-Sadece penis vajina birlikteliğinin sağlanması ve cinsel ilişkinin gerçekleştirilmesi hedeflenir. Yani vajinismusun ardında yatan sürçler tedavi edilmez, sadece semptom (cinsel ilişkiye girememe) ortadan kaldırılmaya çalışılır.
-3 günlük yoğunlaştılmış cinsel terapi ve hipnoz uygulamalarını içerir. 
Toplam 12 seanstan oluşur.
-Seanslar, sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez yapılır.  
-Tedavi diye kastedilen penisin vajinaya girmesi ve cinsel ilişkinin gerçekleştirilmesidir.
 
Semptom Odaklı Cinsel Terapi
-En çok kullanılan ve tavsiye edilen bir tedavi seçeneğidir.
Orta ve ağır şiddetteki vajinismus hastalarında kullanılır. 
-Seans aralıkları hastaların kliniğe gidebilme durumlarına göre ayarlanabilir. 
-Ortalma 12 seanstan oluşan cinsel terapi uygulamalarını içerir.
-Tedavi diye kastedilen penisin vajinaya girmesi ve cinsel ilişkinin gerçekleştirilmesi kadar, haz alan ve haz veren bir cinselliğin yaşanmasıdır.

Holistik Cinsel Terapi
-Daha çok Evre 5 Vajinismus hastaları için geliştirilmiş bir tedavi seçeneğidir. Klasik tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen ağır vajinismus hastalarında uygulanır.
-Holistik cinsel terapi; mecazi olarak her yağmurda akan çatıdan sızan suların, eve yayılmaması için, akan yerlere leğen koymak yerine çatıyı aktarmaktır. Böylece yağmur yağdığında evi su basmaz. 
-Tedavi diye kastedilen penisin vajinaya girmesi ve cinsel ilişkinin gerçekleştirilmesi değil; vajinismusu yaratan bilinçdışı çatışmaların çözümlenmesi, huzurlu ve mutlu bir hayatın oluşması, çift ilişkisinin düzenlenmesi ve sağlıklı bir cinselliğin yaşanmasıdır. Yani arka planda yatan bataklığın kurutulması gerçek tedavidir. Bütün mesele, hastalık belirtilerini ortadan kaldırmak değil, bu belirtileri yaratan etmenleri ortadan kaldırmaktır. Çünkü sadece hastalık belirtileri ortadan kaldırılmaya çalışıldığında başarısızlık genellikle beklenen bir durumdur. Bataklıktan kurtulmak için cinsel terapist hastasına “şikayet ettiğiniz hastalık belirtileri birer sivrisinektir, bunları öldürebiliriz ama yenisi gelecektir, değişik sinek türleri de vardır.” demelidir. Ayrıca “o zaman gelin birlikte bu bataklığı bulalım. Bu bataklığa isim koyalım, bataklığı kurutalım. Şimdi bu bataklığı besleyen nehirler var. İçimizde akan nehirler, etrafımızda günlük yaşantımızın doldurduğu nehirler var. Bu nehirleri kurutalım. Ardından bu bataklık kuruyacaktır. Kuruduktan sonra burada istediğimiz çiçeği yetiştiririz.” de demelidir. Çünkü hastalıklar kader değildir. 
-Klasik tedavi yöntemlerine yanıt vermeyen, tam olarak tarif edilmesinde sıkıntı duyulan şikayetleri olan (iç daralması, boşluk hissi, yutulma veya terk edilme kaygıları, bazen “ben sanki ben değilim” hissine kapılma vb.) ve bilinçdışı çatışmalara bağlı daha ağır iç çatışmaları olan hastalarda uygulanır. 
Terapiye 12 seanslık yoğunlaştırılmış hücum tedavisi ile başlanır. 
-Hücum tedavisinin ardından danışan haftada 1 veya 2 seans ile cinsel terapiye başlar.
Call Now ButtonBİLGİ HATTI