Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Coming Out

Coming Out


Eşcinsellik terminolojisinde kullanılan “coming out” terimi; Türkçede “kendini bulma, “açılma”, “dışarı çıkma”, “kendini ifşa etmek” veya “eşcinsel olduğunu açıklamak” olarak kullanılır.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

“Dolap”, eşcinsel kimliğin saklanmasının metaforudur. “Dolaptan çıkma” ise eşcinsel kimliğini açıklamak anlamına gelir. George ve Behrendt, coming out işlemini 3 aşamaya bölerler: (1) Birinin kendilerini eşcinsel olarak kabullenmesi. (2) Diğer cinsel azınlıklarla özdeşleşme ve onlarla birlikte sosyal destek sistemini inşa etmek. (3) Bir kimsenin cinsel yöneliminin başkaları için önemli olduğunu kabullenme.

DEĞİŞKENLİK GÖSTEREBİLİR

Coming out, aileye, arkadaşlara, iş arkadaşlarına, o anda birlikte olduğu partnerlere ve bir kişinin kültürel durumuna göre değişkenlik gösterebilir ve ilişkileri sorgulayıp yeniden tanımlamanın çok boyutlu ve sürekli devam eden bir sürecidir. Bu süreçte sık sık ortaya çıkan davranışsal, duygusal ve düşünsel öğeler detaylandırılır. Duygusal olarak haz, korku, utangaçlık, suçluluk ve heyecan gibi duygular, eşcinsel cazibe farkındalığı tarafından temin edilebilir. Davranışsal olarak eşcinseller, ancak cazibelerini entelektüel olarak anlayabildikten sonra duygularıyla hareket etmeye eğilim gösterirler.


Etiketler


Yorumlar