Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Vajinismus, vajina ve kızlık zarı

Vajinismus, vajina ve kızlık zarı


Vajinismus, kadın veya erkeğin genital organların anatomik yapısından ilişkisiz bir şekilde ortaya çıkar. Doğru evlilik kararının insanın kendini kasmasıyla hiç alakası ve ilgisi yoktur. “Başkasıyla evlenseydim yine olur muydu?” sorusu kadar “vajinam çok küçük, çok dar, bu yüzden cinsel ilişkiye giremiyorum” düşüncesi de çok yanlıştır. Çünkü vajina oldukça esnek bir yapıdadır. Cinsel uyarımla birlikte genişler ve uzar. Hatta doğumda bir çocuğun başını çıkaracak kadar genişleyebilir.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

“Kızlık zarım benim için bir problem mi?”sorusu çok can alıcıdır. Genellikle erkekler penis boylarına, kadınlar ise kızlık zarlarına abartılı bir önem verirler ve sorun yaşarlar. Cinsel birleşme yaşayamayan bir kadının kızlık zarı ile ilgili bir problem olduğunu düşünmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Maalesef bazı doktorlar vajinismus hastalarında kızlık zarının alınmasına ilişkin ameliyat kararı verebiliyorlar. Hatta kadınlar da bu ameliyatın bu problemi çözebileceğine inanıyorlar. Ama bu durum, vajinismus için bir çözüm olmamaktadır, olamaz. Çünkü kızlık zarının hiçbir önemi yoktur, dünyada sadece atlarda ve insanlarda vardır.

Ama atlarda vajinismus görülmemektedir. Acaba neden? Çünkü kızlık zarlarına abartılı önem vermezler. İşin espirisini bir tarafa bırakırsak; kızlık zarının cinsel ilişkiye bir engeli yoktur. Ancak bazı durumlarda, çok kalın kızlık zarı varsa ameliyat gerekebilir. Şunun da altını çizmek gerekir; ameliyat kızlık zarı sorununu çözse de vajinismus devam edebilir. Ama yine de ameliyatın gerçekten gerekli olup olmadığına ilişkin ikinci bir fikrin alınması da önemlidir. Çünkü kızlık zarı; vajinismuslu kadınların kafasındaki çoğu soruların karşılığı olur ve cinsel ilişkide bulunamamasının nedeni olarak “kızlık zarının kalınlığı” gösterilir. Bu nedenle çoğu zaman hymenektomi adı verilen cerrahi bir yöntemle bu zarın kesilmesi operasyonu yapılır.

Ama sonrasında sorun devam edince hasta yıkılır. Uzun süre yardım almak istemez ve tedavi olmak için cesaretini kaybeder. Bilinenin aksine gerçekten cinsel ilişkiye engel olacak kızlık zarının veya vajenin bir anatomik bozukluğun görülme sıklığı ise %1’in altındadır. 13 yıllık meslek hayatımda ben ne işittim, ne de gördüm. Bu nedenle yeterli düzeyde bilgisi olmayan bir cinsel terapist tarafından konulan yanlış tanının bir çok tehlikesi vardır. Çünkü vajinismusu olan ama yanlış tanı alan kadınlara, gereksiz ve zararlı olabilecek ameliyatlar veya ilaçlar önerilmekte, hatta kimi zaman, vajinismus tanısı konmadan, fiziksel hiçbir engel olmadığı belirtilip gönderilmektedirler. Başvurulan cinsel terapist veya konulan tanı hastayı tatmin etmezse mutlaka ikinci bir cinsel terapiste görünmekte fayda vardır. Çünkü vajinismus kendi başına iyileşmez.


Etiketler


Yorumlar