Cem KEÇE - ANKARA
Cem KEÇE - İSTANBUL

Kefaret
Erkeğin Cinsel Yaşamı
Mutlu Yaşam Kılavuzu
Psikoterapistin El Kitabı
Aldatma ve Sadakatsizlik
Kadınca
Terapide Bir Gün
Aforizmalar
Erkekçe
Senden Nefret Ediyorum Ne Olur Beni Terk Etme
Boşalma, Orgazm ve Cinsel Doyum
Kadim Aşk Öğretileri
Mühürlü Beden
Yatak Efsaneleri
Sevemez Kimse Beni Benim Sevdiğim Kadar
10 Adımda Erken Boşalma Tedavisi
Çaresiz Değilsiniz Çare Sizsiniz
İktidarsızlık
Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı
Vajinismus'un Üstesinden Gelmek
Erken Boşalmanın Üstesinden Gelmek
En İyi Terapistim Ben
10 Adımda Vajinismus Tedavisi

Vajinismus İçin Cinsel Terapiste Başvurmak

Vajinismus İçin Cinsel Terapiste Başvurmak


Cinsel organlarda ve pelviste ağrı ve içe girme bozukluğu olarak bilinen vajinismus, yüzde yüz tedavisi olan bir cinsel işlev sorudur. Cinsel ilişkiye girememe, cinsel ilişki denemelerinde eşi itme ve bacakları sıkıca kapatma, seks yapmaktan korkma, cinselliği erteleme, ilk cinsel birlikteliğin ağrılı ve çok kanamalı olacağına inanma gibi sorunlar yaşayan bir kadın veya çift, böyle bir durumda önce kendi öz kaynaklarını harekete geçirmelidir.

Cem KEÇE'ye Soru Sor

İlişkide ortaya çıkan bir cinsel sıkıntı; doğru ve etkili bir değerlendirmeyle, ne kadar süredir, hangi zamanlarda, ne sıklıkla ve ne yoğunlukla ortaya çıktığını tespit etmeyle, iyi bir gözlem yapmayla, eşin koşulsuz desteğiyle, yerinde müdahalelerle ve doğru bir bilgi edinmeyle, bazen kolaylıkla aşılabilmektedir. Ancak zaman zaman da bu yöntemlerin sonuç vermediği durumlar olabilir ve çözülemeyen sıkıntılar çoğunlukla büyüyerek içinden çıkılması gittikçe zorlaşan bir kısırdöngü halini almaya başlayabilir. İşte bu noktada bir CİNSEL TERAPİSTİN DESTEĞİNİ ALMAK faydalı olacaktır. Ayrıca cinsel terapi sadece cinsel sıkıntıların çözümlenmesi ile sınırlandırılamaz aynı zamanda sağlıklı bireylerin daha bilinçli olmasına da yardımcı olarak hizmet verebilir. Çünkü cinsel terapi kişinin duygu ve düşüncelerinden dolayı yargılanmadan güvenli bir ortam içinde sorunlarını incelemesine imkan yaratır ve geçmişte yaşanan sorunlarla şimdikileri anlamlı bir şekilde birleştirerek farklı bir bakış açısı getirir. 

NE ZAMAN CİNSEL TERAPİSTE BAŞVURMALIYIM?

“Ne zaman cinsel terapiye başvurmalıyım?” sorusu birçok kişinin kafasındaki sorulardan biridir. Bu sorunun kesin bir yanıtı yoktur. Ancak kişi; cinsel sorunlarının çözümü için kendine zarar verici davranışlar içine giriyorsa, iştahtan kesildiyse, uyku düzeni bozulmuşsa, ilişkilerinde aşırı problemler yaşıyorsa, büyük bir kayıp yaşadıysa, stresini daha fazla kontrol edemiyorsa,  kendine güven eksikliği ya da başarısızlık duygusu yaşıyorsa, cinsel hayatta uzaklaşma ve çatışma gibi sorunlar yaşıyorsa, iş yerinizde zorluklar baş göstermeye başlamışsa, konsantre olamıyorsa, kendini mutsuz, çaresiz ve umutsuz hissediyorsa, cinsel terapiye gidip gitmemeyi sorgulamaya başlamışsa, vb. durumlarda bir cinsel terapiste başvurmak için doğru zaman gelmiş demektir. 

HER SORUNUN KAYNAĞI KİŞİNİN İÇİNDE GİZLİDİR…

Her sorunun çözüm kaynağı kişinin içinde gizlidir. Sel gider, kumu kalır!” misali insanoğlu yaşadığı olayların çok azını hatırlar. Bilinç düzeyinde anılardan çok, anıların sentezleri ve çıkarımları vardır. Cinsel olarak sıkıntılı bir insanla sağlıklı bir insan arasındaki en büyük farklardan biri; sağlıklı insanın geleceğin korkularını ve geçmişin yükünü taşımadan, içinde bulunduğu anda herhangi bir kaygı duymaksızın nasıl mutlu yaşayacağını bilmesidir. Biz insanlar geçmiş ve geleceğin o denli etkisi altındayızdır ki; çoğu zaman çocukluğumuzun altın günlerini anarız ya da bizi en fazla keyiflendireceğini düşündüğümüz yaşamımızın bir parçasını sıkça zihnimizde tutarız. Bu durumun nedenini, o günlerin kaygısız ve hayatın sorumluluklarının omuzlarımıza henüz çökmediği günler olmasıdır. Bu nedenle geçmiş terk edilmediği, halen şimdiki zamana sızdığı için kişi sıkıntıdadır. Ama şimdiyi yaşamak; hayatın anlamını kavrayarak kişinin kendi sorumluluğunu almasıdır. Yıllardır cinsel terapistler insanların sıkıntılı zamanlarında onlara yol göstermeye çalıştılar, onların endişelerini, korkularını, üzüntülerini paylaşmak adına dinlediler ve “Yanınızdayız, dilerseniz çözersiniz, yeter ki isteyin!” mesajını verdiler. Cinsel terapistler için önemli olan Siz şu an sıkıntıdasınız, ben sıkıntınızı anlıyor, önemsiyor ve üzülmenizi istemiyoruz!” diyebilmekti.

CİNSEL TERAPİSTE BAŞVURMAK…

Cinsel terapiye Ben vajinismus sorunuyla yaşamak istemiyorum ve tedavi olacağım!” diyen kişiler alınmalıdır. Çünkü danışan cinsel terapistine kendini anlatmak, öğretmek ve teslim etmek istemelidir. Cinsel terapistte danışanını anlamak için, var olan bilgilerini ve tecrübelerini, sezgilerini, duygularını ve hatta başarısızlıklarını da bir araç olarak kullanmalıdır. Cinsel terapist kalıplaşmış bilgilerin yerine, her danışanı tek ve eşsiz gören bir yaklaşımı kabul etmelidir. Cinsel terapidaha mutlu ve sağlıklı bir cinsel yaşam için uygun olan bir adımdır. Bunun için google’dan önce bulunduğunuz ilin adını, daha sonra da “cinsel terapi” veya “cinsel terapist” kelimelerini yazıp, arama yapmak ve size en yakın terapiste başvurmak ruhsal sorunları çözmenin yarısını oluşturur, geri kalan kısmı ise TECRÜBELİ BİR CİNSEL TERAPİST halledecektir. Bu nedenle vajinismus sorunu yaşayan çiftler, vajinismus tedavi merkezi seçerken öncelikle iyi bir ön araştırma ve değerlendirme yapmalıdır. Çünkü vajinismus tedavisi için bilimsellikten uzak, uzun süreli, yıpratıcı, duygudan ve sevgiden uzak, mekanik ve can sıkıcı tedavi yöntemleri, çiftlerde maddi ve manevi zarar verir, tedaviye olan umutlarını tüketir ve daha sonraki tedavi girişimlerinin de başarısız olacağına dair bir inanca neden olur. Oysa vajinismus, cinsel terapi ve bilimsel tedavi yöntemleri ile çok kısa bir sürede ve geriye dönüşümsüz olarak çözümlenebilen en aygın cinsel sorunlardan biridir.


Etiketler


Yorumlar